
Loška vrnitev v preteklost
Škofja Loka se je z zgodovinskim festivalom Historial v soboto spet za en dan vrnila v preteklost, v čas nastanka Kamnitega mostu, o katerem so tokrat člani Loškega odra priredili dramsko igro.
Škofja Loka – Mestni trg je zaživel ob zvokih starodavne glasbe, cehovski sejem je obudil mnoge že pozabljene obrti, prikazali so jih tudi v rokodelskih delavnicah, s stojnic je dišalo po okusih loškega podeželja. V srednjeveška oblačila odeti meščani so se sprehodili po promenadi. Župan se je prelevil v mestnega glavarja, v sprevodu smo videli tudi freisinškega škofa z zamorcem, ki so ga iz hvaležnosti nad rešenim škofovim življenjem dali celo v loški grb, visokostnim gospodom in damam v imenitnih oblačilih, skromnejšim meščanom in nazadnje kmečkemu življu ter beračem so se pridružili tudi loški kapucini z bandero, ki je napovedovala Škofjeloški pasijon v letu 2015.
Glasbi in plesom in srednjega veka je na velikem odru sledila uprizoritev dramske igre Kamniti most. Pravzaprav smo pred legendo, ki jo je v zbirki loških pripovedk pod enakim naslovom zabeležil Lojze Zupanc (in je prvič izšla pred petdesetimi leti), v dialogu turista in domačina slišali še veliko zanimivosti iz loške zgodovine in o znamenjih, ki danes spominjajo na več kot tisočletno preteklost tega zgodovinskega mesta. Nato pa so igralke in igralci Loškega odra pod režijskim vodstvom Matije Milčinskega in po scenariju Katje Štucin ponovno oživili 14. stoletje, ko je freisinški škof Leopold ukazal tlačanom zgraditi most čez Selško Soro. Nanj je postavil moža, ki je pobiral mostnino, in ta je tako vestno jemal svojo cehovsko dolžnost, da je plačilo mostnine zahteval tudi od samega škofa, ko je ta nekoč skozi Selška vrata prijezdil v Loko. Škof Leopold se je močno razhudil, s svojim vpitjem pa je tako splašil konja, da je ta z jezdecem vred padel v reko. Kamniti most je bil namreč brez ograje.
Zgodovinski dan je bil zanimiv tudi za otroke: zanje so pripravili različne rokodelnice, igrarije in pravljice. Tega dne so si obiskovalci lahko brezplačno ogledali kapucinsko knjižnico, Nacetovo hišo v Puštalu in Loški muzej. Popoldne so na Sokolskem vrtu odprli Bralnico na prostem, dan pa sklenili z večernim koncertom s pevci Glasbene šole Škofja Loka.