
Nastaja elitna zbirka
V Galeriji Loškega muzeja na Gradu je na ogled likovna razstava z naslovom Zbirka v nastajanju. Odličen pregled likovne ustvarjalnosti na Loškem, na kateri si vse tja do septembra lahko ogledate nekaj »izjemnih kosov«, ki potrjujejo, da v Škofji Loki je in bo doma likovna umetnost.
Škofja Loka – V sredo zvečer je že naslov Zbirka v nastajanju, ki je vabil na razstavo likovnih del v veliko grajsko galerijo, obetal. Sporočilo v nadaljevanju, da gre za sodelovanje Združenja umetnikov Škofja Loka z Loškim muzejem, daje dodaten zagon pri vzpenjanju na grajsko pobočje. Ideja za razstavo je padla v združenju, katerega vodenje v naslednjem mandatu je prevzel akademski slikar in profesor Herman Gvardjančič: »Pred leti sem bil zelo kritičen do Škofje Loke in skrbi ali bolje ne skrbi mesta za likovno umetnost. Vemo, da je Škofja Loka z okolico in dolinama v preteklosti privabljala cvet slovenskih likovnikov, če začnemo z impresionisti in nadaljujemo z mnogimi vrhunskimi imeni slovenske umetnosti. Prenekateri turist, ljubitelj likovne umetnosti je zaman iskal galerijo z zbirko del nekdanjih in aktualnih avtorjev s tega področja.«
Na društveno pobudo, da pripravijo skupinsko razstavo, ki bi lahko veljala za elitno zbirko loških umetnikov, se je odzvalo kar šestindvajset avtorjev različnih umetniških praks in provenienc, ki se predstavljajo vsak s po enim delom. »Zbirko, ki je zagotovo ena najcenejših, saj so lastniki del še vedno avtorji sami, smo poimenovali za Zbirko v nastajanju, saj se bo še dopolnjevala, umetnik pa bi lahko svoje delo tudi zamenjal z drugim, če bi se tako odločil. S tem bo zbirka tudi pridobivala kvaliteto. Mnogi so svoja dela prinesli, nekateri jih še bodo, veseli pa me, da je večina za razstavo izbrala katero od svojih najboljših del. Če se bo zbirka širila, kar je na primer ena izmed značilnosti za tisto, kar je dobro, potem ni strahu, da ne bi bilo tudi zanimanja publike za to. Upam, da je to zasnova zbirke, ki bo ostala v Škofji Loki in bo v bodoče lahko udarna os našega mesta in hkrati dokaz, da slikarstvo tu je in bo doma,« je med drugim še povedal Gvardjančič.
Kot je povedala direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar, so s postavitvijo razstave v Loškem muzeju imeli kar precej dela, saj gre za zelo različne in raznovrstne umetniške prakse. Predstavlja se kar šestindvajset različnih avtorjev, od tega dvajset slikarjev, pretežno z Loškega, trije kiparji, dva fotografa in en avtor stripa. Naj tokratne akterje zbirke v nastajanju napišem po abecednem vrstnem redu: Berko, Rado Dagarin, Barbara Demšar, Irena Jeras Dimovska, Boge Dimovski, Tina Dobrajc, Janez Ferlan, Pavel Florjančič, Metod Frlic, Peter Gaber, Mito Gegič, Herman Gvardjančič, Janez Hafner, Zdenko Huzjan, Boris Jesih, Jurij Kalan, Tomaž Lunder, Franc Novinc, Boris Oblak, Mirna Pavlovec, Barbara Pintar, Matej Plestenjak, Janez Plestenjak, Iztok Sitar, Maja Šubic in Marij Vrenko.
Sprehod po galeriji je navdušujoč in nas pelje od Berkovega najnovejšega platna Doma, Ferlanove abstrakcije Iz serije simulakrum, Kalanove zavezanosti figuraliki v sliki Pri Tatjani, Novinčevi Vrnitvi s polja in na drugi strani trem velikim formatom: na sredini profesorja Gvardjančiča z abstrakcijo Erika je Amerika in na vsaki strani njegovih učencev Dobrajčeve in Gegiča, ki ta čas veljata za najobetavnejša umetnika z Loškega, prve s sliko Lolita, drugega z delom Parental lock. Na sredini nas očara Skodelica kave Metoda Frlica, ki jo je pred triindvajsetimi leti postavil v ljubljanski galeriji Equrna, in takrat obveljal za enega najobetavnejših naših kiparjev. Danes je profesor, skodelica pa je na ogled drugič … Še in še del je na ogled, ki ga vsekakor toplo priporočamo. Poletje do septembra bo še dolgo.