Hoja po robu: Matej Kejžar v ‘kalejdoskopski’ predstavi HIT v kranjskem Stolpu Škrlovec. / Foto: Matic Zorman

Kristali sodobnega plesa

S tradicionalnim festivalom sodobnih odrskih umetnosti Kalejdoskop v organizaciji KD Qulenium je Kranj tri dni utripal v angažiranih plesnih ritmih.

»Ko pogledamo skozi droben okular, se slika razbije na tisoč koščkov, na zrcalne barvite podobe pravilnih in nepravilnih oblik, ki iz trenutka v trenutek spreminjajo podobo. To je pogled skozi kalejdoskop. Na ta način tudi letos s festivalskim programom razbijamo monotonost vsakdana na tisoč različnih perspektiv. Omogočiti želimo prostor in čas, kjer se lahko zgodijo drugačne stvari, kjer imajo zgodbe tudi nenavadne zaključke in kjer lahko vsak vidi svojo sliko in odkrije svoj pomen,« je festivalsko ‘kalejdoskopsko’ dogajanje slikovito opisala Saša Lončar, koreografinja, vodja festivala in predsednica KD Qulenium.

Tudi tokrat je bil v ospredju Kalejdoskopa ples, poleg plesnih miniatur ter dveh premier domačih ustvarjalk Ajde Tomazin in Urše Dubravica smo imeli možnost videti tudi delo že uveljavljenih in mednarodno priznanih ustvarjalcev: Mateja Kejžarja ter Vito Osojnik s skupino Mana. Del festivala je bil s plesno delavnico Maše Kagao Knez ter s plesno predstavo po idejni zasnovi Jasne Knez afriško obarvan: hitre in neustavljive ritme najstarejše celine je bilo slišati na Glavnem trgu. Matija Lukić je v obliki fotografske razstave predstavil svoje delo, povezano s plesom in odrsko umetnostjo. Manjkalo ni niti improvizacijsko gledališče, kjer so gostili inovativni Gverila Teater. Led je z violinskim koncertom prebila Jelena Ždrale – gibalno obarvan dogodek je ustvaril barvit kalejdoskopski pogled, karakterističen za celoten festival.

Strokovni pregled s specifičnim pogledom je podal Matej Kejžar, ki je sicer tudi sam navdušil z briljantno solo plesno predstavo HIT, v kateri je izrazil svoj nazor. Po njegovi začetni oceni stanja je čas, v katerem živimo, izgubil svoj moment, prežet je z vsesplošno naraščajočo represijo in apatičnostjo, ki ju narekuje tempo propadajočega sveta kapitala – prav zato pa ta čas kliče po alternativi in strukturalnih spremembah.

»Začnimo od začetka. Obrnimo list nezadovoljstva in začnimo z radovednostjo. Začnimo od tam, od koder krene naše zavedanje prostora in časa. Začnimo od tega roba apokaliptičnih dejstev. Začnimo od tam, od koder so relacije posameznika do posameznika krenile, začnimo od koraka, pogleda, prestopa, dotika ... Moje razmišljanje ne ponuja rešitev, temveč nagovarja zamenjavo jedra, zamenjavo pogleda na skupinsko situacijo – zamenjavo ideje potopa s hojo po dnu, s hojo po robu. Namesto iskanja rešilnega jopiča smo posamezniki, ki hodimo skupaj, smo posamezniki, ki se dotikamo in odbijamo, se vidimo in se prezremo, smo ljudje, ki smo pogojeni z izmenjavo. In prav Kalejdoskop predstavlja način takšnega druženja: je predlagana struktura, ki presega meje dominantne epistomologije. Kalejdoskop predstavlja odtenke, ki so v današnjem času še kako pomembni. Kalejdoskop je čuden in drugačen. Kalejdoskop živi! In če potegnemo paralelo s Prešernom: mesto Kranj, zbudi se in ne pusti, da se nekaj tako veličastnega slavi šele po njegovi smrti,« o Kalejdoskopu razmišlja Matej Kejžar. S plesnimi miniaturami Gibogib KD Qulenium z gosti se bo festival sklenil v petek, 20. junija, v ljubljanski Festivalni dvorani.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamničan-ka / petek, 20. september 2019 / 09:03

Kamničan-ka, št. 16

Kamničan-ka, 20. september 2019, št. 16

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 21. december 2010 / 07:00

Anketa: Enotni kot nikoli prej in potem

Dvajset let je, odkar smo se na plebiscitu izrekli za svojo lastno državo. Kako danes na to gledajo državljani, so se naša takratna pričakovanja izpolnila?

GG Plus / torek, 21. december 2010 / 07:00

Ekstremna kuhinja nenavadnih kombinacij

Včasih so jo poimenovali kar 'hudičeva', potem pa so gostje sem in tja malce čudno pogledali, češ saj vendar prihaja novo leto, december je bolj prazničen, čemu torej tako ime. Pa jim je ekipa zn...

GG Plus / torek, 21. december 2010 / 07:00

Muškatna juha z ingverjem in kapesanto

Juha, primerna za zimske dni, pravi kuharski mojster Tomaž Polenec.

GG Plus / torek, 21. december 2010 / 07:00

Harmonija barv in okusa

Kranjski Brioni. Restavracija, bistro, kavarna in lounge bar.

Nasveti / torek, 21. december 2010 / 07:00

Jaslice

Nisem prepričan, ali je božič največji cerkveni praznik, sem pa toliko bolj, da je najlepši. Verjetno, ker je decembra, ki ga imamo za tako lep mesec in ker se je usedel čisto na koncu leta, ko že vsi...