
Otroci je ne bodo pozabili
Priljubljena glasbenica, pevka, v zadnjem času pa vse bolj uveljavljena šansonjerka Romana Krajnčan, se je z glasbeno predstavo Romana, otroci in pošast Pozabaaa v kranjskem Khislsteinu poslovila od nastopanja za najmlajše – njena zapuščina po petindvajsetih letih je ogromna.
Deželo napade pošast Pozaba – ta se hrani s časom, ki ga prebijemo pred televizijo in računalnikom. In zato so otroci pozabili na pesmi in razburljivi svet dogodivščin, ki ga le-te nosijo v sebi, toda zagotovo se da kaj storiti ... Ta zgodba je podlaga za številne otroške uspešnice, ki so nastale na dolgi Romanini glasbeni poti in katere zapoje v svoji zadnji predstavi za otroke. Predstavo z veliko glasbe, plesa, petja, igre, humorja in interakcij z občinstvom odlikujejo pri otrocih – pa tudi odraslih – že zimzelene Romanine pesmi, kot so Tuba Luba, Zajček Zlatko, Mišek Miško, Murenčki, Huda mravljica … Režijsko taktirko predstave s poučno poanto ima v rokah Ivana Djilas, v predstavi pa ne manjka pisane kostumografije, domiselne scenografije ter koreografije izjemnih plesalcev, sicer prvakov mednarodnih plesnih tekmovanj z izkušnjami tudi v gledališču.
»To je moj zadnji projekt za otroke. Ideja, na kakšen način bi se poslovila, se je kar nekaj časa medila. Razmišljala sem, ali bi preprosto počasi prenehala nastopati, ampak to nekako ni v mojem stilu. V zadnjih petindvajsetih letih sem se zelo razdajala za otroke in spoznala sem, da bi bilo to zelo krivično tako do mene kot do vseh generacij, ki so odraščale ob moji glasbi. Odločila sem se narediti nadgradnjo, nekakšen presežek in povzetek vsega dolgoletnega dela. Zelo sem srečna, da mi je s to predstavo to tudi uspelo. Seveda pa si najbolj želim, da bi pesmi živele še naprej,« je na poslednjo otroško predstavo upravičeno ponosna Romana, pa čeprav je žal na petkovem nastopu v avditoriju Khislsteina ponagajalo vreme – zaključek predstave je pravzaprav preprečilo pravcato neurje – tako da obstaja velika želja, da predstavo ponovijo.
Z glasbo se ukvarja že od rosnih let. Sodelovala je z ansambli Sibila, 12. Nadstropje, Kranjski Dixiland Band ter v očetovem ansamblu Rž. Njena zapuščina za najmlajše je zares impresivna: že leta 1989 je posnela prvo kaseto za otroke z naslovom Romana in Bolhobend. Sledilo je še štirinajst kaset in zgoščenk, šest muzikalov in glasbeno plesnih predstav. Izdala je knjige Murenčki, Šola za klovne, pesmarico Poj z menoj ter slikanico z zgoščenko Mišek Miško in Belamiška. Pet let je bila urednica glasbenih strani v reviji Ciciban in deset let vodila avtorsko oddajo za otroke Na vrtiljaku z Romano na Radiu Kranj. »Prelepih spominov na ustvarjanje za otroke je res veliko. Ogromno nastopov po festivalih, šolah, vrtcih, ogromno nasmejanih obrazkov in dober občutek, da sem delala iskreno ... Ponosna sem na pesniška besedila, ki so jih pisali izjemni Tone Pavček, Andrej Rozman Roza, Feri Lainšček, Ksenija Šoster Olmer, na glasbenike, ki so pesmi snemali s pravimi inštrumenti, pa tudi na maestra Lojzeta Krajnčana, ki je uglasbil ogromno pesmi za otroke in jih priredil tako, da so zvenele raznoliko: enkrat rokersko, drugič klasično, pa jazzy, etno … otroci tako slišijo različne glasbene zvrsti, inštrumente in se ob pesmih veliko naučijo,« še dodaja Romana Krajnčan, ki se bo odslej posvetila šansonom, ki jih je v zadnjih letih že izdala na treh ploščah. Njene otroške pesmi pa bodo ostale – pošast je premagana, otroci Romane in njenih pesmi ne bodo nikoli pozabili.