Peticija jih ni prepričala
Medvoški svetniki so na zadnji seji sprejeli predlog odloka o spremembah lokacijskega načrta za območje Jeprce, kamor nameravajo preseliti zbirni center nenevarnih komunalnih odpadkov.
Medvode – Občina Medvode ima ta čas zbirni center nenevarnih odpadkov urejen na začasni lokaciji na dvorišču nekdanje tovarne Color, kjer pa se bo začela gradnja novega poslovnega središča, zato ga bo treba zapreti. Zbirni center nameravajo preseliti na območje predvidene obrtne cone Jeprca, kar pa je dvignilo na noge krajane Jeprce, Žej in Zbilj. Skoraj 160 se jih je podpisalo pod peticijo, v kateri zavračajo umestitev zbirnega centra na to lokacijo, saj menijo, da ta dejavnost ne sodi v obrtno cono. Prepričani so tudi, da jim ne bi več zagotavljala zdravega življenjskega okolja.
Prvopodpisani pod peticijo Anže Šilar je med drugim opozoril, da je po sedanjem odloku zbirni center lociran manj kot dvajset metrov od meje parcele prve stanovanjske hiše. Poudaril je še, da sprejeti odlok ne predvideva omilitvenih ukrepov na področju varstva okolja, velikost zemljišča pa po njegovem ne omogoča niti izvedbe ustreznih omilitvenih ukrepov okoli zbirnega centra, ki bi zakrili zbirališče in tako manj posegali v videz kraja. Zmotila ga je tudi minimalna komunalna ureditev, saj je območje brez vode in kanalizacije. Kot opozarja, to ne omogoča čiščenja odlagališča, problematično pa je tudi s stališča požarne varnosti. Zato občinski upravi predlaga, da najdejo alternativno lokacijo za zbirni center. Pri občinski upravi odgovarjajo, da druge, primernejše lokacije nimajo. Obenem je vodja oddelka za investicije Katja Gomboši Telban opozorila, da s spremembami omenjenega odloka ne spreminjajo namenske rabe zemljišča, saj je ta določena že v veljavnem odloku iz leta 2009 in dovoljuje tudi komunalno dejavnost na tem območju. Spremembe odloka, je poudarila, se nanašajo zgolj na etapnost gradnje obrtne cone.
Podpisniki peticije niso prepričali niti večine svetnikov, ki so podprli spremembe odloka. Po mnenju svetnice Jelene Aleksić gre za stereotipno zavračanje nečesa novega v mikro lokalnem okolju. Poudarila je tudi, da se je zbirni center v Colorju izkazal za zelo dobro prakso. Kljub temu pa jo je zanimalo, ali bi bilo možno izvesti še kakšne ukrepe, da bi izboljšali estetski vtis zbirnega centra na Jeprci. Arhitektka Katja Gornik Jovan je pojasnila, da je v okviru omilitvenih ukrepov predvidena postavitev ograje, ki jo bodo dodatno ozelenili, da se bo center čim bolj vklopil v okolico. Možno bi bilo postaviti tudi protihrupno ograjo, je še dodala, ki bi jo prav tako ozelenili. Da je strah pred to dejavnostjo na Jeprci neosnovan, pa je s primerom podobnega zbirnega centra v središču Ljubljane poskušal dokazati Jože Gregorič iz javnega podjetja Snaga. »Zbirni center na Povšetovi 6 se celo neposredno dotika sosednje stavbe, pa s strani stanovalcev nimamo nobenih pripomb. To je res mirna dejavnost,« je poudaril in dodal, da je zbirni center namenjen občanom, saj jim olajša ločevanje odpadkov.