Julijske volitve so potrjene
Ustavno sodišče je v sredo soglasno zavrnilo oziroma zavrglo pobude za presojo ustavnosti razpisa predčasnih volitev 13. julija. Danes začetek volilne kampanje.
Ljubljana – Ustavno sodišče je v sredo omogočilo izvedbo predčasnih državnozborskih volitev 13. julija. Od treh vloženih pobud za oceno ustavnosti odloka o razpustitvi državnega zbora in razpisu predčasnih parlamentarnih volitev je namreč dve zavrglo, eno pa zavrnilo. Po mnenju ustavnih sodnikov bi predsednik republike Borut Pahor kršil ustavni rok, če bi volitve razpisal šele jeseni.
Ustavno sodišče je vsebinsko obravnavalo le pobudo skupine državljanov s prvopodpisano Spomenko Hribar, ki pa jo je zavrnilo kot neutemeljeno. Pri tem je opozorilo, da ustava določa rok, po katerem se mora nov državni zbor izvoliti najpozneje dva meseca po razpustu prejšnjega, kar je za predsednika republike zavezujoče. S tem, če je v okviru ustavnega roka Pahor izbral najustreznejši datum, se sodišče ni ukvarjalo.
Ustavno sodišče se je tudi razglasilo za nepristojno za presojo ustavnosti in zakonitosti akta o razpustitvi državnega zbora, po njegovem je državni zbor tisti, ki lahko ugotavlja, ali je predsednik republike pri sprejemu te odločitve kršil ustavo ali zakon.
Danes se tako pričenja uradna volilna kampanja, ki bo trajala do 11. julija opolnoči. Stranke morajo kandidature vložiti do 18. junija. Včeraj se je že iztekel rok, do katerega je bilo možno zahtevati glasovanje po pošti iz tujine ali na diplomatsko-konzularnih predstavništvih, medtem se je za glasovanje po pošti iz Slovenije možno prijaviti do 2. julija. Predčasno glasovanje bo potekalo med 8. in 10. julijem, volišča pa bodo tokrat za predčasno glasovanje izjemoma odprta od 7. do 19. ure, da bi zaradi poletnih počitnic omogočili glasovanje čim večjemu številu volivcev. Glasovanje zunaj kraja stalnega prebivališča, glasovanje na domu ali na volišču, dostopnem za invalide, je mogoče zahtevati do 9. julija.