Zobozdravnica Maja Gluvič svetuje preventivne preglede otrok na vsake pol leta.

Umivati je treba že prvi zobek

"Otroka pripeljite k zobozdravniku, ko še nima težav, ko so zobje še zdravi. Pregled bo zanimiv in igriv, otrok bo rad znova prišel pokazat zobke," pravi Maja Gluvič.

»Zavedati se moramo, da je potreba po sladkorju priučena. Otrok naj pije vodo ali razredčen sadni sok. Sladkarije naj otrok poje po glavnem obroku in nato umije zobe. Najslabše je, če otrok je sladkarije kontinuirano čez ves dan.«

Medvode - Za mlečne zobe je potrebno skrbeti, da bodo zdravi oziroma popravljeni. Več o tem je povedala Maja Gluvič, zobozdravnica v otroški ambulanti v Zdravstvenem domu Medvode.

Nega zob pri otrocih je zelo pomembna. Kdaj naj otrok začne umivati zobe?

»Skrb za zdravje otrokovih zob se začne, ko mlečni zob predre dlesen. Navadno je pričakovanje prvega zobka za starše pomembno doživetje. V povprečju se prvi zob pojavi okoli šestega meseca. Vseh dvajset mlečnih zob pa ima otrok, ko dopolni približno dve leti in pol. Prvi zobek čistite s prstom, ki je zavit v čisto in prelikano pleničko ali robček. Čistimo jih po obroku, obvezno pa zvečer pred spanjem. Ko otrok dopolni približno eno leto, mu kupite prvo zobno ščetko. V začetku naj bo umivanje zob igra. Otrok rad posnema starše, zato naj vas opazuje, ko si umivate zobe. Ščetko ponudite tudi njemu. Spodbujajte ga, da si zobe opere sam, nato pa mu vi dokončno umijte zobe. Nekje do tretjega leta starosti, oziroma dokler otrok še ne zna sam izpljuniti, zobna pasta ni nujno potrebna. Sicer pa naj bo količina zobne paste v velikosti graha. Uporabite otroško nepekočo zobno pasto. Umivanje zob je vsakdanjeo opravilo, priporočljivo trikrat na dan po glavnih obrokih, obvezno pa pred spanjem. Mali nadebudneži (štiri- in petletniki) si navidezno zelo spretno umivajo zobe, kljub temu pa zobozdravniki priporočamo, naj starši pomagajo umivati zobje nekje do otrokovega sedmega, osmega leta starosti. Seveda pa je tudi kasneje dobrodošla kontrola umitih zob (na primer s pomočjo plak tablet), ki lepo obarvajo zobne obloge (roza, vijolično). Otrok tako vidi, kje si ni dobro umil zob.«

 

Kdaj prvič k zobozdravniku?

»Za prvi obisk pri zobozdravniku je najprimernejši čas med drugim in tretjim letom otrokove starosti. Otroka pripravite, opišite mu zobno ordinacijo in stol. Doma glejte zobke in jih preštejte. Otroka pripeljite k zobozdravniku, ko še nima težav (bolečine), najbolje takrat, ko so zobje še zdravi. Pregled bo zanimiv in igriv, otrok bo rad znova prišel pokazat zobke. Pomembno je, da otrok naveže pozitiven odnos do zobozdravnika, in da mu zaupa. Če imate sami strah pred zobozdravnikom, ga pred otrokom ne pokažite. Otroku tudi ne govorite, da ko ste bili njegovih let, niste odprli ust ali pustili popravljati zob. Izogibajte se besedam, da ne bo nič bolelo.«

 

 

Kako pogosto naj otrok hodi na preventivne preglede?

»Tudi v primeru zdravih zob je potrebno redno (vsakih 6 mesecev) hoditi na preventivne preglede. Tako zobozdravniki pravočasno ugotovimo začetni karies (zobna gniloba). Popravilo takega kariesa (brez ali z malo bolečine) je hitrejša in manj neprijetna za otroka. Mlečni zobje naj bodo zdravi oz. popravljeni, kajti nezdravljen mlečni zob lahko povzroči hude bolečine, hkrati pa predstavlja vir bakterij za ostale zdrave zobe in obzobna tkiva. Otrok s pokvarjenimi zobmi ima lahko neprijeten zadah in lahko ima težave pri izgovarjavi določenih glasov. Zdrave ali popravljene zobe zobozdravniki tudi zaščitimo s topikalno fluorizacijo; zobe premažemo s fluorjevim preparatom in s tem zmanjšamo možnost nastanka kariesa.«

 

Je potrebno otroku dajati fluorove tabletke?

»Pri otroku, ki ima zdrave ali sanirane zobe, se zdravo prehranjuje, ima dobro ustno higieno in uporablja zobno pasto s fluoridi, zobozdravnik oceni, da je tveganje za karies majhno in ne potrebuje drugih oblik dodajanja fluoridov (flourove tabletke). Pri otroku, pri katerem zobozdravnik oceni, da ima visoko tveganje za karies; neustrezne prehranjevalne navade, slabšo ustno higieno ter prisotnost kariesa na velikem številu zob, takrat se predpišejo tabletke natrijevega fluorida.«

 

Kdaj, če že, je čas za sladkarije?

»Za zdrave zobe je pomembna tudi zdrava prehrana. Otrokom je potrebno omejiti uživanje sladkorja in sladkih pijač. Zavedati se moramo, da je potreba po sladkorju priučena. Otrok naj pije vodo ali razredčen sadni sok. Sladkarije naj otrok poje po glavnem obroku in nato umije zobe. Najslabše je, če otrok je sladkarije kontinuirano čez ves dan.«

 

Kaj pa dude, stekleničke?

»Veliko število otrok ima dudo in/ali stekleničko. Škodljivo je, če otrok zaspi s stekleničko v ustih, kajti sladka tekočina iz stekleničke se zadržuje na zobeh in povzroča steklenični karies. Najprej zamenjajte sladek čaj ali sok v steklenički z vodo, ter ga postopoma poskusite odvaditi te razvade. Nekje med drugim in tretjim letom naj bi otrok nehal sesati dudo. Če brez dude ne gre, otroku kupite ortodontsko oblikovano dudo in jo nikoli ne namakajte v sladko tekočino ali med. Dolgoročno sesanje dude ali prsta privede do nepravilnosti pri ugrizu zob.«

 

Kaj, če otrok nima pravilnega ugriza zob?

»Pri pregledih zobozdravniki vedno pogledamo tudi pravilen položaj zob, ter odnose med zgornjo in spodnjo čeljustjo. V primeru nepravilnosti to povemo otroku in staršem in napišemo napotnico za ortodonta. Napotnico vam lahko izda le izbrani osebni zobozdravnik, le-ta je trajna. Pred začetkom ortodontske terapije pa morajo biti zobje zdravi ali popravljeni, obzobna tkiva morajo biti zdrava (imeti mora bledo rožnato dlesen, ki na dotik ne zakrvavi). Otrok mora imeti brezhibno ustno higieno.«

 

Kakšna je vloga staršev pri skrbi za otrokove zobe?

»Zdravje otrokovih zob je odvisno od skrbi staršev. Z zdravo prehrano in skrbno in pravilno nego boste otroku omogočili zdrav in pravilen razvoj stalnih zob, s tem pa zdrav in lep nasmeh. Pri tem vam zobozdravniki lahko samo pomagamo.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 19. november 2010 / 07:00

Blejski odbojkarji slavili na Poljskem

Bled - Minulo sredo so s tekmami v ligi prvakov začeli tudi odbojkarji ACH Volleyja. Na prvi tekmi so gostovali pri ekipi Jazstrzebski Wegiel in jo premagali z 1:3 (-22, -21, 21,...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 10. november 2016 / 12:51

Ženske kvote v gospodarstvu

Ministrstvo za delo pripravlja zakon o postopni uvedbi 40-odstotnih ženskih kvot na odločujočih mestih v gospodarstvu.

Kranjska Gora / četrtek, 10. november 2016 / 12:49

Uspešni Lavtižarjevi dnevi

Kranjska Gora – V Ljudskem domu v Kranjski Gori so se v nedeljo končali tradicionalni, že devetnajsti Lavtižarjevi dnevi. Tudi letos so bili na programu koncert, potopisno predavanje ter predstava...

Tržič / četrtek, 10. november 2016 / 12:49

Sprejeli letni program športa

Tržič – Občinski svetniki so na oktobrski seji sprejeli letni program športa v občini Tržič za leto 2017, ki zagotavlja, da bo občina v svojem odloku o proračunu za prihodnje leto izvajalcem športn...

Komenda / četrtek, 10. november 2016 / 12:48

Nadaljujejo prenovo Malteške komende

Komenda – V Komendi že več let obnavljajo zgodovinsko območje Malteške komende. Gre za območje, ki obsega baročno cerkev sv. Petra, grad, park, pokopališče, župnišče ter Glavarjevo knjižnico. Staro...

Škofja Loka / četrtek, 10. november 2016 / 12:47

V četrtek predstavitev knjige o Rdeči armadi na vzhodni meji

Škofja Loka – V Sokolskem domu v Škofji Loki bo v četrtek, 10. novembra, ob 18. uri predstavitev knjige Vojaki Rdeče armade na vzhodni meji 1941–1945 (Soldati dell’Armata Rossa al confine orientale...