Državo bo vodil Danilo Türk
Danilo Türk je prepričljivi zmagovalec predsedniških volitev. Protikandidata Lojzeta Peterleta je porazil z 68,73 odstotki glasov volivcev. Večina volivcev na referendumu proti noveli zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic.
Ljubljana - Na Martinovo nedeljo je šlo na volitve nekaj manj kot 58 odstotkov volivcev in ti so z opazno večino glasov za tretjega predsednika države izvolili Danila Türka. Lojze Peterle je na volitvah dobil 31,75 odstotka glasov, le nekaj več kot v prvem krogu. Na Gorenjskem, kjer je bila volilna udeležba višja (na volišča je odšlo blizu 63 odstotkov volilnih upravičencev), smo Lojzetu Peterletu namenili 36,17 odstotka glasov, Danilu Türku pa 63,83 odstotka. Natančnejši pogled v volilne okraje pa pokaže, da je Lojze Peterle v enem volilnem okraju vendarle zmagal, in sicer v okraju Škofja Loka II, kjer je dobil 50,97 odstotka glasov, Danilo Türk pa 49,03 odstotka. Povsod drugje je zmagal Danilo Türk, najbolj prepričljivo v prvih dveh kranjskih okrajih in na Jesenicah, kjer je dobil celo nad 70 odstotkov glasov.
Kandidata sta na volilne rezultate čakala v svojih volilnih štabih, kjer so že kmalu po 19. uri izvedeli za rezultate vzporednih volitev. Že te so pokazale izrazito prednost Danila Türka in ob tem je v njegovem štabu za Bežigradom zavladalo veliko veselje. Bolj potrti so bili v Peterletovem volilnem štabu sredi mesta. Ob 21. uri pa sta oba prišla na sedež državne volilne komisije, kjer je poraženi Lojze Peterle čestital zmagovalcu in mu zaželel, da bi dobro vodil Slovenijo in jo združeval, kakor je obljubljal s svojim volilnim sloganom. S podobnim je nastopal tudi sam. Kmalu za rezultati volitev za predsednika so v državni volilni komisiji prešteli tudi glasove, ki smo jih volivci to nedeljo oddali za ali proti noveli zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic. Vladni predlog je na referendumu doživel polom: zanj je glasovalo 28,79 odstotka udeležencev na referendumu, proti predlogu pa 71,21 odstotka. Na Gorenjskem so bili volivci le nekoliko bolj naklonjeni vladnemu predlogu: zanj je glasovalo 31,96 odstotka volivcev, proti pa 68,04 odstotka. V nobenem volilnem okraju pa predlog ni doživel uspeha.