Motoristi, poskrbite za tri stvari ...
Pred začetkom motoristične sezone so sogovorniki s področja motociklizma podali priporočila za večjo varnost voznikov enoslednih motornih vozil in na poligonu Barje izvedli praktične prikaze.
Ljubljana – Sogovorniki iz Agencije za varnost prometa (AVP), Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani in Postaje prometne policije Ljubljana so pozvali voznike motornih vozil k dodatni pazljivosti in pozornemu spremljanju prometa. Poudarjajo, naj motoristi vožnjo prilagodijo svojim sposobnostim obvladovanja motorja in naj začetek motoristične sezone ne pomeni sproščanja adrenalina, preizkusa zmogljivosti motornega kolesa in svojih sposobnosti na cesti, ampak predvsem varno uživanje v vožnji. Igor Mihajlik, vodja Delovne skupine za enosledna motorna vozila AVP je poudaril, da morajo motoristi pred začetkom sezone poskrbeti za tri stvari: prvič – za popolno zaščitno motoristično opremo, ki vključuje zaščitno čelado, kombinezon, ščitnik hrbtenice, škornje in rokavice, drugič – za motorno kolo, ki mora biti vzdrževano in tehnično brezhibno, ter tretjič – zase s fizično pripravljenostjo in treningi motorističnih znanj in spretnosti. »Vožnja motornega kolesa je zahtevno opravilo in zahteva precej več spretnosti kot vožnja osebnega avtomobila. Ne pozabimo, da smo v primeru prometnih nesreč z drugim motornim vozilom motoristi praviloma tisti, ki jo odnesemo slabše,« je dejal.
Število registriranih enoslednih motornih vozil se je v zadnjem desetletju povečalo z 86.826 na 127.272. Za prometne nesreče voznikov enoslednih motornih vozil je značilno, da se pripetijo predvsem v toplih mesecih oziroma v času motoristične sezone med aprilom in oktobrom, največkrat med petkom in nedeljo. V zadnjih dveh letih je v prometnih nesrečah umrlo 45 voznikov motorjev. Letos sta po trenutno veljavnih začasnih podatkih v 82 prometnih nesrečah z udeležbo voznikov enoslednih motornih vozil umrla 2 voznika, 12 voznikov je bilo hudo, 41 pa lažje poškodovanih. Kot glavna vzroka za prometne nesreče izstopata neprilagojena hitrost in nepravilna stran oziroma smer vožnje. Tudi alkohol je v lani botroval 12 smrtnim žrtvam. Policisti so lani ugotovili 7.797 kršitev cestnoprometnih predpisov, kar je nekoliko več kot leta 2019. V času nacionalne preventivne akcije za večjo varnost voznikov enoslednih motornih vozil, ki se začenja v ponedeljek, bodo zato predvsem na cestnih relacijah, ki jih motoristi pogosto uporabljajo, izvajali nadzor ob rednem delu. Pozivajo tudi druge voznike k dodatni pozornosti, saj so motoristi ob lepem vremenu pogostejši udeleženci v prometu.