Nova imena: že videno
Poleg že uveljavljenih političnih strank se za letošnje parlamentarne volitve pojavljajo nova gibanja in stranke, med novimi imeni najbolj odmevata Jankovićevo in Virantovo.
Kranj - Pravzaprav ne gre za nova imena, poznamo jih že iz prejšnjih političnih zgodb, sedaj pa se pojavljajo v novih kontekstih. Kako na njihov pojav gledajo predstavniki že uveljavljenih političnih strank in ali menijo, da jim bodo na volitvah odvzeli kaj glasov, smo preverili tudi na Gorenjskem.
Zmago Zadnik, predsednik LDS v Kranju: »Po mojem osebnem razmišljanju ne gre za nova imena, vsa smo že videli v določenih političnih opcijah. Ocenjujem, da ni nič narobe, če se na političnem prizorišču pojavijo nove stranke in gibanja, politično razmerje levo-desno se bo izkristaliziralo na volitvah. Menim, da naši stranki LDS ne bo nihče jemal glasov, Gregor Virant bo bolj jemal na desnici kot Zoran Janković na levici, kajti Janković ima svoj krog privržencev. Pričakujem pa, da se bomo na levici v parlament uvrstili LDS, SD in Janković. V LDS ni panike, da bi ne prestopili parlamentarnega praga, imamo svoj stalen krog volivcev, tako da pričakujem volilni rezultat od 5 do 7 odstotkov.«
Pojav političnih »novincev« kot legitimen ocenjuje tudi Milenko Ziherl iz SDS v Škofji Loki, sedanji poslanec v državnem zboru: »Ne gre za nova imena, vse je že videno, le o njihovih programih še nismo nič slišali. Naša stranka pa ima program. Jankovićeva kandidatura je bila pričakovana, kar zadeva njegove možnosti, pa je po mojem mogoče dvoje: če njega ne bo na kandidatni listi, bo domet njegove liste razpolovljen, če bo, potem mora Ljubljana iskati novega župana. Večje presenečenje je Gregor Virant. Vprašanje je, ali bo sploh lahko zbral dovolj podpisov za preboj v parlament, pa tudi, na koga iz svojega kroga bo lahko računal. Kakšen bo sploh njegov program, saj je akademski svet, ki ga obdaja, nekaj, realnost, primerna za državljane, pa nekaj drugega. Sicer pa menim, da bo Virant le delno pobiral naše glasove, predvsem pa glasove razočaranih volivcev z levice.«
Kako pa o morebitnem uspehu Jankovića, Viranta in drugih razmišlja prvak stranke DeSUS Karl Erjavec? »V stranki DeSUS imamo stabilno volilno telo in ne pričakujemo, da bi nam nove stranke lahko odvzele glasove. Lista Zorana Jankovića predstavlja kapital in ne nagovarja upokojencev kot stranka DeSUS, ki ni stranka kapitala, ampak socialna stranka. Za Gregorja Viranta pa dvomim, da bo lahko do volitev sploh postavil svojo listo, saj "resetiranci" ne želijo kandidirati npr. gospoda Pezdir in Pavliha, Žiga Turk pa je tako v SDS. Za stranko TRS pa ocenjujem, da nima možnosti, da pride v DZ in se bodo njeni glasovi porazdelili med strankami, ki bodo prišle v državni zbor.«