Obvarujmo živali pred vročino
Vročina je lahko za nezaščitene živali smrtno nevarna. Organizacija PETA zato poziva, da v času visokih temperatur nekatere živali, na primer pse, zavarujemo v notranjih prostorih, tiste, ki živijo na prostem, kot so ovce, osli in konji ali mačke, pa zaščitimo pred soncem in jim zagotovimo dovolj vode.
Ljubljana – Znano je, da vsako leto ogromno živali trpi in pogine zaradi vročine in pomanjkanja vode. V času, ko v Sloveniji prevladujejo temperature nad trideset stopinj Celzija v senci, je še toliko bolj nujno, da živalim priskočimo na pomoč in jim zagotovimo osnovno oskrbo. »Kdor vidi žival v stiski, pa ne more sam pomagati, naj si zabeleži lokacijo živali in takoj alarmira lokalni policijski urad s prošnjo za nujno pomoč,« poudarja Jana Hoger, strokovna referentka za živalske sostanovalce pri PETA.
Za živali je v vročem poletju odločilnega pomena, da imajo na voljo dovolj sveže vode. Psom in mačkam nastavimo skodelico z vodo in jo zjutraj in zvečer napolnimo. Živalim na pašniku morajo biti korita z vodo z lahkoto dostopna in jih je treba večkrat dnevno preveriti, poleg trave s pašnika pa naj se jim za krmo ponudi tudi seno. Ob vročih temperaturah naj se psi zadržujejo v notranjih prostorih. Tudi mačkam, ki živijo na prostem, moramo nuditi zadostno zaščito pred žgočim soncem. V pomoč so lahko kartonske škatle, utice ali druga zavetja. Za živali, ki se pasejo, je življenjskega pomena dobro prezračen, nadkrit prostor, ki nudi senco. Če je na voljo velik hladen hlev, je smiselno, da živali ob izjemno vročih dneh ali vsaj v opoldanskih urah pustimo v hlevu.
Posebej opozarjajo, da psov in drugih živali v vročini nikakor ne smemo puščati v avtomobilu. Kdor vidi psa, zaprtega v avtu, naj takoj pokliče policijo. Na sprehode s psom hodite v hladnejših jutranjih in večernih urah. Obstaja tudi nevarnost sončnih opeklin za ovce, zato morajo biti po striženju zaščitene pred neposrednim soncem.
Da živali trpijo zaradi vročine, opazimo, ko sopejo z odprtimi usti in jim jezik visi iz ust. Pregreto žival ali žival, ki je utrpela vročinski udar, je treba takoj prenesti v senco in njeno telo hladiti z vodo, pomagajo tudi mokri obkladki. Zagotoviti ji moramo vodo za pitje, ki ne sme biti ledeno hladna, in četudi se je stanje z ukrepi prve pomoči dozdevno izboljšalo, ji moramo priskrbeti veterinarko pomoč.