Pol stoletja Albrehtove šole
Največja kamniška osnovna šola letos praznuje petdeset let. Učenci in učitelji so obletnico obeležili z velikim dogodkom, ki se ga je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.
Učenci in učitelji si želijo, da bi dotrajana šolska stavba čim prej prišla na vrsto za nujno potrebno obnovo, ki jo Občina načrtuje že desetletje. Nujnosti obnove se zavedajo tudi na Občini.
Kamnik – Osnovno šolo Frana Albrehta v letošnjem letu obiskuje 550 učencev, še 222 pa jih je na njenih štirih podružničnih šolah v Tunjicah, Nevljah, Mekinjah in na Vranji Peči.
Zgodovina šole sega v leto 1963, ko je Občina zgradila šolski objekt na sedanji lokaciji, a takrat so jo Kamničani poznali še kot 1. Osnovno šolo Kamnik. Odločitev, da nosi ime po znanem Kamničanu, pesniku, prevajalcu, esejistu in kulturnemu delavcu Francu Albrehtu, je bila sprejeta 21. maja 1964, in kot je dejal ravnatelj Rafko Lah, to ime s ponosom nosijo tudi pol stoletja za tem. »Naša osnovna šola je imela v prvih petdesetih letih delovanja pomembno poslanstvo. V svoje okrilje je sprejela kar pet podružničnih šol, pred ustanovitvijo OŠ Marije Vere je vzgajala in izobraževala več kot 1300 učencev, matična šolska stavba je do leta 1979 nudila prostore kamniški gimnaziji, sodelovala je pri gradnji športne dvorane, prav tako kot danes pa se je tudi v preteklosti neprestano soočala s prostorsko stisko,« je dejal ravnatelj, ki si, tako kot vsi učenci in učitelji želi, da bi dotrajana šolska stavba čim prej prišla na vrsto za nujno potrebno obnovo, ki jo Občina načrtuje že desetletje. Nujnosti obnove se zavedajo tudi na Občini. »Osnovna šola Frana Albrehta je največja šola v kamniški občini in združuje tudi največ ljudi. In to je najbolj pomembno. Niso pomembni zidovi, nagrade, ampak ljudje, ki sestavljajo to šolo. Šola je znana tudi po tem, da se o njej veliko govori, predvsem to, da smo na Občini nanjo pozabili. To nikakor res. Šola je preživela petdeset let in jih bo še petdeset s tako srčnim in sposobnim kadrom, kot ga ima,« je zbrane na slovesnosti nagovoril župan Marjan Šarec. Praznika ob šolskem jubileju pa se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je učencem med drugim svetoval, naj s polno mero uživajo svoje otroštvo, a naj se zavedajo, da kljub neprijaznim časom še vedno velja, da bodo z več znanja imeli več svobode, izbire in priložnosti, da posežejo po zvezdah.
Praznovanje je sicer minilo v bogatem programu, ki so ga pripravili učenci in učitelji šole. Zbrane so navdušili s petjem, plesom, atraktivnimi športnimi točkami in recitacijami.