Lidija in Igor Fischer skupaj s posvojencema Rufino in Rubanom iz Indije / Foto: arhiv društva

Botra obubožanim indijskim otrokom

Lidija in Igor Fischer iz Kamnika sta na daljavo posvojila že pet indijskih otrok, pred dvema letoma pa sta ustanovila Društvo botrov otrok TWIMC, ki pomaga že 270 obubožanim otrokom iz Indije in socialno ogroženim družinam iz Slovenije.

Kamnik – »Otroci so naše največje bogastvo in noben otrok na svetu ne bi smel biti lačen, zlorabljen in zanemarjen,« je moto, ki v življenju spremlja Lidijo in Igorja Fischerja, Kamničana, ki sta svoje po­slanstvo našla v pomoči obubožanim otrokom.

Zakonca, ki sta tudi starša dveh zdaj že odraslih otrok, sočutje do najmlajših in šibkejših gojita že od nekdaj, a zadnja leta temu posvečata praktično ves svoj prosti čas. Življenje se jima je korenito spremenilo po tem, ko sta pred leti spoznala Gašperja Orehka iz Moravč, ustanovitelja dobrodelne organizacije TWIMC (The World Is My Country, v prevodu: Svet je moja dežela), ki indijskim otrokom z iskanjem botrov pomaga že več kot osemnajst let. »Večkrat naju ljudje sprašujejo, zakaj Indija. A nama se ne zdi pomembno, komu pomagava, pomembno je le, da pomagamo tam, kjer v srcu začutimo, da je potrebno. V Indiji otroci na cestah umirajo od lakote, zlorabljajo jih in izkoriščajo kot brezplačno delovno silo. Deklice so še bolj izpostavljene, saj jih še kot otroke, nekatere celo pri osmih letih, poročijo, da preživijo sebe in ostale člane družine. Stari ljudje, ki nimajo svojcev, beračijo po cestah in prosijo usmiljenja ljudi, ki hodijo mimo. Nimajo doma, delati ne morejo, edini dom jim je cesta. Rada bi pomagala vsem, vendar to ne gre. A če rešimo vsaj nekaj otrok, smo naredili veliko,« pravita Lidija in Igor Fischer, ki sta pred tremi leti na daljavo posvojila indijski deklici Kowsalyo in Swetho, v lanskem letu še Rubana in Rufino, na zadnjem obisku Indije novembra lani pa sta se odločila pomagati še dečku z imenom Antony. Vzela sta jih za svoje otroke in za njih tudi skrbita, Indijo pa sta, kot pravita, začutila kot svoj dom. »Občutka, ko se srečaš z otrokom, ki si mu omogočil dostojno življenje, se ne da opisati z besedami, vidiš iskrice v očeh in izraz neizmerne hvaležnosti … Po obisku posvojenk in prijateljev v Indiji se nama je odprl popolnoma drug svet. Začutila sva, da lahko za te otroke narediva veliko,« pravi Lidija, ki je skupaj s svojim možem po tej izkušnji začela aktivno promovirati botrstvo za indijske otroke in število botrov se je iz dneva v dan večalo, zato sta pred dvema letoma ustanovila Društvo botrov otrok TWIMC, ki je lani pridobilo tudi status humanitarne organizacije in se uradno registriralo tudi za pomoč socialno ogroženim družinam v Sloveniji.

Botri otrokom v Indiji mesečno nakažejo dvajset evrov, s tem pa jim zagotovijo redno prehrano in možnost šolanja. V dveh letih aktivnega delovanja je društvo pridobilo botre za več kot 270 obubožanih indijskih otrok. V Indijo so poslali več paketov oblačil, igrač in šolskih potrebščin, pomagajo družinam po naravnih nesrečah in številnim posameznikom, nedavno pa so si zadali nov cilj – postavitev sirotišnice in doma za ostarele v Indiji. Akcijo so poimenovali Objem ljubezni – skupaj zgradimo sirotišnico v Indiji.

Denar zbirajo tudi na potopisnih predavanjih in dobrodelnih koncertih, poleg pridobivanja botrov za otroke pa imajo v načrtu še mnoge dejavnosti. »Med našimi načrti so zbiranje izdelkov za prodajo v dobrodelne namene, projekt povezave otrok Slovenje in Indije v obliki delavnic in izmenjave izdelkov med otroci za globalno povezovanje z naslovom Ljubezen ne pozna meja, zbiranje oblačil in donacij za Indijo ter oblačil in hrane za Slovenijo, sodelovanje z zavodom LU, organiziranje dobrodelnih predavanj, prireditev in koncertov …,« naštevata zakonca Fischer, ki si želita še več somišljenikov, zato vabita vse, da se jim pridružijo v društvu in pomagajo z donacijami; obljubljata, da vsako kar se da hitro prenesejo neposredno pomoči potrebnim. Boter lahko postane vsaka polnoletna oseba, ki je pripravljena prevzeti odgovornost za svojega »posvojenca« na daljavo z možnostjo kontakta preko elektronskih medijev, osebnega stika ali klasične pošte.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 24. maj 2015 / 21:52

V nesreči poškodovan triletni otrok

Zalog pri Cerkljah – Kranjske prometne policiste so v sredo popoldne obvestili o prometni nesreči, ki se je zgodila na območju Zaloga pri Cerkljah. Do nje je prišlo, ker je 47-letni voznik motorneg...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 26. julij 2021 / 17:14

Pred tekmo

Pred nogometnimi tekmami je v navadi namakanje travne površine z vodo z namenom pospešiti igralno hitrost. V Domžalah pa so pred tekmo dodobra poškropili tudi žogo – kdo ve, morda zato, da bo čim v...

Kranj / ponedeljek, 26. julij 2021 / 17:12

Standard bodo prenovili

S celovito rekonstrukcijo male hidroelektrarne Standard na reki Kokri v Kranju bodo povečali njeno proizvodnjo električne energije skoraj za polovico.

Jesenice / ponedeljek, 26. julij 2021 / 14:39

Parkirnina tudi na jeseniški strani Vintgarja

Od predprejšnjega tedna je treba plačevati parkirnino pri pokopališču na Blejski Dobravi, kjer parkirajo tudi številni obiskovalci soteske Vintgar.

Naklo / ponedeljek, 26. julij 2021 / 13:52

Spomin na blokado mostu

Pred tridesetimi leti so jugoslovansko armado pri prodiranju na Gorenjsko blokirali tudi na viaduktu čez Tržiško Bistrico.

Kranj / ponedeljek, 26. julij 2021 / 13:48

Razmišljajo o stanovanjskem skladu

V Kranju ob snovanju Stanovanjskega programa za obdobje 2021–2026 razmišljajo, da bi pomanjkanje javnih najemnih stanovanj reševali tudi z ustanovitvijo občinskega stanovanjskega sklada.