Pravočasna zaščita reši posledice
»Vsako leto opažam spremembo spolnega vedenja žensk, predvsem mlajših, v času poletnih počitnic in dopustov. Po dopustih sem opažala tudi porast prekinitev neželenih nosečnosti in težav, povezanih s spolnim vedenjem,« opozarja Sava Rant Hafner, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.
»Virus HPV je pomemben iz dveh razlogov. Določeni njegovi sevi povzročajo genitalne bradavice, nekateri sevi pa so povezani z rakom materničnega vratu in zadnjika. Genitalne bradavice se prenašajo s spolnim kontaktom in oba partnerja morata na zdravljenje. Cepljenje proti virusu HPV pa zmanjša možnost za pojav raka na materničnem vratu in zmanjša pojav genitalnih bradavic.«
Najboljši nasvet Save Rant Hafner, dr. med., specialistke ginekologije in porodništva je: »Pravočasno se zaščitite.« Rant Hafnarjeva kot izbrana ginekologinja vodi pacientke v ambulantah v zdravstvenih domovih v Kranju, na Jesenicah in v Škofji Loki, zaposlena je tudi v kranjski porodnišnici. Skozi večletno prakso opaža spremembo spolnega vedenja žensk, predvsem mlajših, v času poletnih počitnic in dopustov. »Po dopustih sem opazila tudi povečanje števila prekinitev neželenih nosečnosti in težav, povezanih s spolnim vedenjem,« opozarja zdravnica in poudari, kako pomembno je preventivno ravnanje: »Zaščitite se pravočasno. Danes obstaja toliko vrst preverjene zaščite, da skoraj za vsako žensko najdemo optimalno rešitev. Pomembno je, da je obravnava o vrsti zaščite individualna.«
Za zaščito so na voljo tudi številni hormonski preparati (izdelki). Ti se nenehno razvijajo in poleg učinkovite zaščite vse nižjih odmerkov hormonov ponujajo ugodnejše učinke na žensko telo pa tudi njihov režim jemanja oziroma uporabe postaja prijaznejši. O tem, ali hormonske tablete, če jih jemlje mlado dekle, lahko kot hud stranski učinek vodijo v neplodnost, zdravnica pojasnjuje: »Ginekologi vemo in vidimo, kako hude posledice lahko pusti na ženski prekinitev neželene nosečnosti ali druge težave, na primer spolno prenosljive bolezni, in obenem vemo, da takšne situacije lahko rešimo, preden sploh pride do njih, če je ženska ustrezno zaščitena. Danes je na trgu toliko različne hormonske zaščite, da za vsako pacientko posebej lahko predpišemo njej najbolj primerno. Ali pa jo zamenjamo, če se izkaže, da ji določena ne ustreza najbolj.«
Vaginalni obroček
Novejša hormonska zaščita, ki je vse bolj popularna, pa je vaginalni obroček. »Njegovo delovanje je podobno kombinirani tabletki, s to razliko, da je treba namesto vsakodnevnega jemanja tablet vaginalni obroček vstaviti le enkrat na mesec. Tovrstna zaščita je primerna za vse ženske, ki želijo uporabljati hormonsko kontracepcijo. Primeren je za ženske, ki si želijo preproste uporabe, za tiste, ki pozabljajo jemati tablete, in tiste, ki jim tablete povzročajo težave, kot so slabost, glavobol, povečanje telesne teže, psihična nihanja. Njegova prednost pred tabletami je tudi ta, da nožnica ostane vlažna. Pri nekaterih tabletkah je namreč stranski učinek lahko bolj suha nožnica. Obliko hormonske kontracepcije torej vedno pretehtamo,« je pojasnila zdravnica. Poleg hormonske zaščite obstajajo tudi posebni obliži, diafragma, kondom, tudi maternični vložek, zdaj že treh vrst, ki pa ga ginekologi praviloma svetujejo ženskam, ki so že rodile.
Sava Rant Hafner je omenila še eno vrsto zaščite, ki pa se je v Sloveniji redko prakticira: »Obstaja tudi t. i. depo injekcija, ki se vbrizga enkrat mesečno ali enkrat na tri mesece, odvisno od njene vrste. V Sloveniji se niso obnesle, ker bi jih morale sicer že tako preobremenjene ginekološke ambulante kupovati same, skrbeti za zaloge …«
Vsaka hormonska kontracepcija se izda na recept, razen urgentne. »Urgentna kontracepcija se uporabi po nezaščitenem spolnem odnosu. Čim prej po nezaščitenem odnosu ženska vzame to tabletko, tem večja verjetnost je, da prepreči zanositev oziroma razvoj nosečnosti, če si tega seveda ne želi,« je pomen urgentne tabletke pojasnila zdravnica, ki ugotavlja, da sploh mladi preveč dajejo svojo srečo na kocko: »Mlada pacientka pride k meni v ambulanto in z njo se želim pogovoriti o tem, kaj pomeni varen in zaščiten spolni odnos, da se preprečijo neželene posledice. Saj paziva, mi reče. Stoodstotno je prepričana o tem, da ne bo zanosila. Tako smelo odgovarjajo dekleta, češ saj se mi nič ne bo zgodilo.« Pa se … Starostna meja prvega spolnega odnosa se je premaknila precej niže.
Spolno prenosljive bolezni
Nezaščiten spolni odnos, brez kondoma lahko privede do ene od spolno prenosljivih bolezni. Dovolj že en tvegan kontakt s partnerjem, ki ima npr. več zvez, je pojasnila zdravnica: »Povzročitelji so različni. Najbolj pereča je klamidija, za katero smo sicer ginekologi prepričani, da se ne prenaša samo s spolnim odnosom; povzročitelj je znotrajcelični in se verjetno lahko prenese tudi v bazenu, v savni. Žal je to tiha okužba, ki ne pokaže tipičnih znakov, lahko pa pusti dolgotrajne posledice. Najbolj značilne so bolečine v trebuhu, ki jih ima lahko vsaka ženska, lahko je to izcedek, kontaktne krvavitve med spolnim odnosom. Lahko so to blage vmesne krvavitve med menstruacijama. Žensko, ki ima takšne težave, najprej vprašam po partnerju; pri okuženem moškem se lahko pojavijo izcedek, nadražena sluznica spolovila, mogoče pekoč občutek pri uriniranju. Pri moških so sicer ti znaki še manj izraziti. Dve možnosti sta, da diagnosticiramo klamidijo: vzamemo bris materničnega vratu in sečnice ali pa preiščemo urin. Neznačilne težave kažejo na možnost vnetnih sprememb, ki počasi povzročijo zarastline v trebuhu; posledica so lahko neprehodni jajcevodi, lahko pride tudi do težav pri odvajanju blata ali pa le do ponavljajočih se ali stalnih bolečin v trebuhu.«
Med spolno prenosljive bolezni sodijo tudi hepatitis B, genitalni herpes (tip 2, ki je tipično genitalen, izpodriva tip 1, značilen za oralno okužbo) in sifilis, katerega je sicer v Sloveniji malo. Gonoreja je velikokrat povezana s klamidijo in drugimi povzročitelji spolnih bolezni. »Vseh preiskav v ginekoloških ambulantah niti ne moremo narediti, tako paciente napotimo v ambulanto za spolno prenosljive bolezni k dermatovenerologu ali na Infekcijsko kliniko,« je še dejala Sava Rant Hafner in poudarila, da kondom sicer povsem ne preprečuje vseh spolno prenosljivih bolezni, predvsem zaradi nedosledne ali nepravilne uporabe, vendar je sočasna uporaba hormonske zaščite in kondoma (t. i. Double Dutch) najboljša zaščita.