
Kako do predčasnih volitev
Medtem ko se je predsednik republike Borut Pahor z ustavnimi pravniki pogovarjal o postopkih do predčasnih volitev, je v medijskem prostoru že odmevala novica o ugasnitvi brezplačnika Žurnal.
Pahor se je posvetoval s pravniki
Državni zbor se je včeraj seznanil z odstopom Alenke Bratušek s položaja predsednice vlade (podala ga je že v ponedeljek), s čimer je mandat prenehal celotni vladi, ki odslej opravlja le še tekoče posle, začel pa je teči tudi 30-dnevni rok, v katerem lahko predsednik republike Borut Pahor predlaga kandidata za novega mandatarja. Pahor je zato že v sredo na posvet o postopkih do predčasnih volitev povabil ustavne pravnike, ki so si bili enotni, da je iskanje primernega kandidata predsednikova dolžnost, če pa bi svojo odločitev, da v tem roku za ta položaj ne predlaga nikogar, prepričljivo utemeljil, lahko ta rok tudi skrajša. Pahor je namreč že prejšnji teden napovedoval, da se bo odrekel ustavni možnosti predlaganja kandidata za novega mandatarja. Predsednik republike je po sredinem posvetu še sporočil, da je med udeleženci prevladalo enotno mnenje, da je edini ustavnopravno neprimeren mesec za izvedbo volilnih opravil in volitev avgust. »Moč je sklepati, da volitve v juniju niso mogoče, pač pa upoštevajoč roke bolj mogoče v juliju,« je razložil. Z razpisom volitev ne bo hitel in tudi ne bo zavlačeval, je poudaril in dodal, da je do dokončne odločitve o razpustu parlamenta in razpisu volitev še nekaj povsem objektivnih neznank, zato datuma natančneje še ni mogoče napovedovati. Predvidoma v ponedeljek se bo predsednik sestal z vodji poslanskih skupin, kandidata za predsednika vlade pa ne bo predlagal. Če pa bi ena ali več poslanskih skupin tak predlog podala in bi obstajala utemeljena ocena, da ima potrebno podporo za izvolitev, ga je po mnenju pravnih strokovnjakov dolžan predlagati v izvolitev državni zbor. Kot je še razložil Pahor, da če kandidata za mandatarja ne predlaga in skrajša rok, ki mu ga omogoča ustava, s tem ne bo posegel v pravico poslanskih skupin in skupine desetih poslancev, da predlagajo svojega kandidata, za kar imajo štirinajst dni časa.
Konec brezplačnika Žurnal
V sredo je dokončno ugasnil najbolj bran slovenski brezplačnik Žurnal, ki se že več let utaplja v rdečih številkah. Njegova lastnica, avstrijska družba Styria Media Group se je namreč odločila prekiniti tako izdajanje brezplačnikov Žurnal in Žurnal24 kot tudi spletne strani Žurnal24.si, brez redne zaposlitve pa je s tem ostalo 53 novinarjev. Glede na podatke na spletni strani Ajpesa je družba Žurnal Media lani ustvarila dobrih pet milijonov evrov prihodkov od prodaje in beležila 1,6 milijona evrov čiste izgube. Ta je leta 2012 znašala 2,5 milijona evrov, še leto pred tem pa 4,2 milijona evrov. Bilančna izguba je lani znašala nekaj manj kot 41 milijonov evrov. Medijski strokovnjaki in društvo novinarjev so ugasnitev Žurnala obžalovali in ga ocenili kot udarec za slovenski medijski prostor in novinarstvo. »Zaprtje vsakega medija, ki je prispeval k novinarsko profesionalnemu in verodostojnemu obveščanju javnosti in je pomenil dodatno ponudbo na trgu, je zelo slaba novica za medijski prostor in novinarstvo,« so tako sporočili iz Društva novinarjev Slovenije, kjer se bojijo nadaljevanja črnih scenarijev v slovenskih medijih, ki »so katastrofa za celoten javni prostor«.
Revoz odprl linijo za novega twinga
Bolj spodbudna novica prihaja iz Novega mesta, kjer je Revoz v sredo odprl novo proizvodno linijo za proizvodnjo novega modela renault twingo, ki ga bodo začeli prodajati v začetku septembra, serijsko proizvodnjo pa so že pognali. Nova linija je del investicijskega projekta Edison, v okviru katerega je poleg twinga predvidena tudi proizvodnja vozil Daimlerjeve znamke Smart. Projekt je vreden 450 milijonov evrov, slovenska država pa mu bo v naslednjih letih namenila tudi 22,5 milijona evrov subvencij. Po besedah predsednika Renaulta Carlosa Ghosna francoski avtomobilski koncern v Sloveniji neposredno zaposluje 2150 ljudi in posredno približno 5000 ljudi. Do konca leta bodo v proizvodnji dodatno zaposlili še sedemdeset delavcev za nedoločen čas in približno 200 delavcev za določen čas. Revoz, ki ima letno zmogljivost 220 tisoč vozil, k Renaultovi evropski proizvodnji prispeva desetino, njen tržni delež v Sloveniji pa je 16-odstoten, je še navedel Ghosn. Zanimiv je tudi podatek, da bo približno trideset odstotkov vgrajenih delov v novi renault twingo izdelanih v Sloveniji.