Atlas Slovenije za OŠ in SŠ, Mladinska knjiga, Ljubljana, 2014, 128 strani, 29,95 evra, www.emka.si

Atlas Slovenije za OŠ in SŠ

»Slovenija leži, poenostavljeno rečeno, na 46 stopinjah severne geografske širine (na 46. vzporedniku) in 15 st. vzhodne geografske dolžine (na 15. poldnevniku). Presečišče 46. vzporednika in 15. poldnevnika je pri Gabrovki na Dolenjskem. Skrajna južna točka je Damelj v Beli krajini (45° 25' s. g. š.), severna Budinci na Goričkem (46° 53' s. g. š.), vzhodna Benica pri Petišovcih (16° 36' v. g. d.), zahodna pa pri Breginju (13° 3' v. g. d.). Geometrično središče Slovenije je pri Spodnji Slivni nad Vačami (46° 07' s. g. š., 14° 48' v. g. d.) in je od presečišča 46. vzporednika in 15. poldnevnika oddaljeno okoli 20 kilometrov proti severozahodu … Za naravne in družbene razmere naše države je pomembna lega na stiku štirih velikih naravnih enot Evrope: Alp, Dinarskega gorstva, Panonske kotline in Sredozemlja. Stična lega prispeva k pestri naravni raznolikosti, ki je najbolj prepoznavna značilnost naše države. Meje med posameznimi naravnimi enotami pa niso ostre, včasih jih je celo težko določiti, zato je druga značilnost Slovenije prehodnost, tako pokrajinska kot podnebna in družbena. Zaradi stičnosti in prehodnosti je na razmeroma majhnem prostoru nastal izjemno raznolik, drobno razčlenjen mozaik majhnih pokrajin s samosvojimi naravnimi in družbenimi značilnostmi.«

Navedene besede so iz najnovejšega Atlasa Slovenije za osnovne in srednje šole. Seveda so v njem glavni zemljevidi in drugo slikovno gradivo, ne besedila. Vrh tega ne gre za običajen učbenik, ampak za resnično novo delo, ki omogoča nov in bogatejši pogled na Slovenijo tudi učenim, ne le učencem. Tisti, ki smo hodili v šolo pred pol stoletja, o takem priročniku še sanjati nismo mogli. Imeli smo »navaden« zemljevid Slovenije, ki ga je izdelal kartograf Ivan Selan v sodelovanju s profesorjema Valterjem Bohincem in Francetom Planino. V tem atlasu pa so za vsako območje na voljo zemljevidi različnih meril, različni tematski prikazi, perspektivični reliefni modeli, ponekod katastrski zemljevid z začetka 19. stoletja in ob njem fotografski pogled na isto območje iz zraka dvesto let pozneje. »Kot bi se ozemlju Slovenije bližali s pomočjo Googla in bi nazadnje lahko gledali iz najmanjše možne razdalje, denimo, lastno vas,« zapiše geograf dr. Jurij Kunaver in poudari, da gre za »kartografski izdelek brez primere«. S takim atlasom mora biti učenje in poučevanje zemljepisa Slovenije v užitek, tudi za geografske samouke, ki v svoji učni dobi take knjige nismo imeli.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 5. maj 2017 / 06:00

Gorenjski glas, št. 36

Gorenjski glas, 5. maj 2017, št. 36

Objavljeno na isti dan


Komenda / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:02

Priložnost za težje zaposljive

Z željo ustvariti delovna mesta težko zaposljivim invalidom s podeželja v lokalnem okolju so v Komendi ustanovili zavod Grunt. Njegovi zaposleni opravljajo različna dela na kmetiji Zadrgal.

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:02

Žarek upanja za Zlatorog

Najemniki kampa Zlatorog so v sodelovanju s finančnimi partnerji na Občino Bohinj posredovali pismo o nameri za odkup kampa. Zanima jih tudi vlaganje v hotel Zlatorog.

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:01

Veselih deset Pod Stražo

Cerkljanska dramska skupina Pod Stražo je praznovala deset let delovanja. Članom iz Poženika, Šmartnega in Pšate poseben izziv predstavlja uprizarjanje starih dramskih del, predelanih v cerkljansko na...

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 14:05

Pr' Šmajd pridelujejo industrijsko konopljo

Na kmetiji Pr' Šmajd v Predosljah pridelujejo industrijsko konopljo. Iz semena stiskajo konopljino olje, pripravljajo konopljine beljakovine in vlaknine ter konopljin čaj.

GG Plus / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 14:01

Kranjski gospodje in tovariši

Osrednji razstavni projekt Gorenjskega muzeja v letošnjem letu, razstava Gospodje in tovariši s podnaslovom Kapitalistični in socialistični razcvet Kranja 1920–1980, je od maja do februarja prihodnje...