V Šenčurju zavrnili nove cene
Občinski svet v Šenčurju ni potrdil predlaganih sprememb cen oskrbe s pitno vodo in čiščenja greznic. O tarifnem pravilniku za komunalne odpadke znova niso razpravljali.
Evstahij Drmota, direktor Komunale Kranj: »Zaradi nesprejetja cen za čiščenje greznic tvegamo kazen tako za Komunalo kot Občino, pri vodooskrbi pa je predvidena samo kazen za komunalno podjetje.«
Šenčur – Šenčurski občinski svet je na aprilski redni seji zavrnil nove cene ravnanja vodooskrbe s pitno vodo in praznjenja greznic, kot jih je predlagala Komunala Kranj, medtem ko o pravilniku o tarifnem sistemu storitev ravnanja s komunalnimi odpadki sploh ni razpravljal, saj so to točko že drugič umaknili z dnevnega reda. Direktor Komunale Kranj Evstahij Drmota je po končani seji izrazil upanje, da bo po dodatni preučitvi obeh elaboratov cen s strani delovnih teles občinskega sveta le-ta že na naslednji seji spremenil svojo odločitev. »Ne nazadnje zaradi nesprejetja cen za čiščenje greznic tvegamo tudi kazen tako za Komunalo Kranj kot Občino, na področju vodosokrbe pa uredba predvideva samo kazen za komunalno podjetje, kar pa bi prav tako pomenilo podražitev storitev. Poleg tega tudi tvegamo, da bo dogovor med občinami ustanoviteljicami Komunale Kranj o delitvi skupne infrastrukture po deležih in enotni ceni vodooskrbe padel v vodo, ogroženo pa je tudi izvajanje vodooskrbe po enotni ceni za občine, ki so sicer novo ceno že potrdile,« je dejal.
S sprejetjem nove enotne cene bi se izdatek za vodooskrbo za povprečno šenčursko štiričlansko gospodinjstvo, ki mesečno porabi 16 kubičnih metrov vode in ima priključek DN 20, s sedanjih 11,18 evra mesečno povišal na 12,31 evra mesečno. Ker pa mora komunalno podjetje uporabnikom povrniti preveč zaračunano števnino v preteklih letih, se bi zgornji znesek na položnici za Šenčurjane znižal za 1,16 evra mesečno v naslednjih treh letih, je izračunala Marija Pivk Oman iz Komunale Kranj. Ob tem je poudarila, da se v skladu z uredbo o oskrbi s pitno vodo uvaja nova cene omrežnine (4,20 evra), v katero po novem sodi tako dosedanja števnina kot tudi strošek za vzdrževanje in obnovo hišnega priključka (od primarnega voda do hiše). Direktor Drmota pa je še opozoril, da se bo zaradi drugače ovrednotene vrednosti skupne infrastrukture na integralni račun Občine Šenčur na leto iz naslova najemnine nateklo dodatnih 30 tisoč evrov.
Občinskih svetnikov njuna razlaga ni prepričala, predvsem Petar Potkonjak (SD) je imel vrsto pripomb na predložena elaborata cen. »Podatki v elaboratih so prilagojeni in izmišljeni. Pri kalkuliranju cen ste se postavili v vlogo monopolista. S takimi cenami bi prišli do 1,26 milijona evrov dobička,« je bil oster. Medtem ko so bili glasovi občinskih svetnikov pri novih cenah vodooskrbe enakomerno porazdeljeni (7 za, 7 proti), pa so skoraj soglasno (samo en glas za) zavrnili nove cene čiščenja greznic. Ta storitev naj bi se po novem mesečno obračunavala, a kot je opozoril podžupan Ciril Kozjek, bi morali v treh letih plačati 174 evrov, medtem ko je doslej storitev stala 150 evrov. Drmota je sicer opozoril, da njegov izračun velja le ob predpostavki, da gospodinjstvo mesečno porabi 16 kubikov vode. Če je porabi manj, potem bo tudi za čiščenje greznic prispevalo manj in obratno.