
Merkurju še dva meseca
Nakelski Merkur je kranjsko sodišče zaprosil za dvomesečno podaljšanje roka za pripravo novega načrta finančnega prestrukturiranja.
Naklo – Pogajanja uprave nakelskega Merkurja z upniki o načrtu finančnega prestrukturiranja še vedno potekajo, zato so v torek, ko se je iztekel skrajni rok za podpis sporazuma o prestrukturiranju terjatev, na Okrožno sodišče v Kranju vložili zahtevo za dvomesečno podaljšanje roka za predložitev poročila o izpolnitvi dodatnih pogojev za uspešno finančno prestrukturiranje. »Odločitve sodišča o podaljšanju roka še nimamo, a ne vidimo razlogov, da bi sodišče zahtevo zavrnilo,« ob tem dodajajo v Merkurju.
»Pogajanja z upniki so sicer v zaključni fazi. Od treh pridržkov na načrt finančnega prestrukturiranja sta dva že usklajena, po naših informacijah pa je blizu rešitve tudi prestrukturiranje sindiciranega posojila, vključno s konverzijo terjatev v lastniške deleže. Pričakujemo, da bo ponovna prisilna poravnava kljub podaljšanju roka zaključena v predvidenem časovnem okviru,« je dodatno pojasnil Anže Voje, predstavnik za odnose z javnostmi v Merkurju.
Načrt finančnega prestrukturiranja temelji na izčlenitvi zdravega jedra, iz katerega bi nastali novi družbi Merkur-trgovina, ki bi opravljala trgovsko dejavnost, in Merkur-nepremičnine, ki bi upravljala z nepremičninami, in na prestrukturiranju zavarovanih terjatev. Načrt finančnega prestrukturiranja, ki je sicer predvidel tudi dokapitalizacijo nepremičninske družbe s konverzijo bančnih terjatev v višini najmanj 46,5 milijona evrov, je dobil pozitivno mnenje pooblaščene ocenjevalke vrednosti podjetij iz revizijske hiše Pit, a s pridržkom. Prvi pogoj je, da družba z zavarovanimi upniki sklene pogodbo o prestrukturiranju dveh sindiciranih posojil, najetih po uvedbi prve prisilne poravnave, za dobo 12 let, drugi pa sklenitev najemnih pogodb za trgovske centre med novima družbama Merkur-trgovina in Merkur-nepremičnine. Po poročanju nekaterih medijev vse banke upnice (neuradno gre za Banko Koper) niso pripravljene potrditi konverzije terjatev, prav tako pa so upnice podale tudi ugovor na po njihovem prenizko vrednotenje zalog, ki služijo kot zavarovanje bančnih terjatev, v načrtu finančnega prestrukturiranja. Za banke upnice bi tako boljše vrednotenje zalog pomenilo tudi boljše poplačilo terjatev, za družbo pa bi pomenilo znižanje kapitalske ustreznosti. Kakorkoli že, pričakovati je, da bo sodišče odobrilo dodaten dvomesečni rok za sklenitev dogovora o poteku finančnega prestrukturiranja, če pa ga upnikom ne bo uspelo skleniti nit v naslednjih dveh mesecih, potem gre Merkur v stečaj.
Merkur je sicer v prvih dveh mesecih posloval bolje od načrtov, medtem ko poročilo o poslovanju za marec še ni objavljeno na spletni strani Ajpesa. Če pa pogledamo samo poslovanje v februarju, je Merkur izboljšal načrtovani izid iz poslovanja za 311 tisoč evrov, doseženi EBIT pa je bil za 325 tisoč evrov boljši kot februarja lani. Prihodki so bili na račun boljše prodaje potrošnikom od načrtov višji za 3,4 odstotka, stroški poslovanja pa so bili nižji od načrtovanih za 4,7 odstotka.