Novo vodstvo Mohorjeve družbe
Krščanska kulturna zveza iz Celovca že od leta 2010 naprej vodi projekt Govorim po domače – Družina je zibelka jezika, s katerim spodbujajo ohranjanje pogovora v narečjih oziroma jeziku okolja, ki je pot do govora v knjižni slovenščini. Prav je, da se slovenščina ohranja v vrtcih in šolah, vendar je osnova znanja jezika v družini, pravi pobudnik projekta dr. Janko Zerzer, častni predsednik Krščanske kulturne zveze.
Celovška Mohorjeva družba, ena najstarejših slovenskih kulturnih ustanov, ima od začetka aprila naprej novo vodstvo. Dolgoletni direktor dr. Anton Koren se je upokojil, nadzorniki pa so na njegovo mesto imenovali dvoglavo upravo, ki jo sestavljata dr. Karel Hren in Franci Kelih. Oba sta znana med Slovenci na Koroškem pa tudi v večinskem narodu. Dr. Karel Hren, ki ima tudi sam poleg gospodarske tudi pisateljsko žilico, je bil poslovodja Slovenske gospodarske zveze na Koroškem in nato uspešen sodelavec koroškega gospodarskega pospeševalnega sklada. Franci Kelih pa je deloval v bančništvu, do imenovanja za direktorja pa je bil vodja založbe Mohorjeve družbe. Oba vodilna v Mohorjevi sta prepričana v uspešno medsebojno sodelovanje. Ljudje, ki ju dobro poznajo, pa pravijo, da sta lahko uspešna kombinacija znanja in izkušenj z dobrimi poznanstvi v koroškem gospodarskem in kulturnem življenju. Mohorjeva družba je eden največjih slovenskih delodajalcev na Koroškem, saj v njenem okviru delujejo dvojezična ljudska šola z vrtcem in popoldanskim varstvom, založba, tiskarna, knjigarna in srednješolski dom.
Generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu, na katerem deluje kot konzul Urban Gantar iz Škofje Loke, je bil v torek znova prizorišče kulturnega in družabnega dogodka Okno umetnosti k sosedu. Generalna konzulka Dragica Urtelj je odprla razstavo akademske kiparke Urše Toman in akademskega slikarja Silvestra Plotajsa Sicoa iz Ljubljane. Konzulat pripravlja razstave v sodelovanju z Zvezo društev slovenskih likovnih umetnikov in s slovenskim ministrstvom za kulturo, vsakič pa se s svojimi posebnostmi predstavi ena od slovenskih pokrajin. Tokrat je bila na vrsti okolica Jeruzalema, krajev med Muro in Dravo. Tokratna razstava bo odprta do 7. septembra. Prireditev se je »prijela«, saj se na odprtju zberejo najbolj poznani zastopniki slovenske manjšine na Koroškem pa tudi ugledni gostje iz večinskega naroda.