Mandoline in tamburice na odru Kulturnega doma Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici / Foto: Andraž Sodja

Tamburice in mandoline

V Kulturnem domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici je bilo 34. srečanje tamburašev in mandolinistov Slovenije, ki ga prireja Javni sklad za kulturne dejavnosti.

V Kulturnem do­mu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici so se v soboto razlegali nežni zvoki mandolin in tamburic v spretnih rokah glasbenikov iz kar enajstih tamburaških in mandolinskih skupin. Tako se nadaljuje bogata zgodovina tamburaštva, ki se je v obliki folklornih ansamblov razvijala v 19. stoletju, kasneje pa je tamburica utonila v pozabo, njene zvoke pa so ohranjale le folklorne skupine za spremljavo plesa. Na srečanju so se predstavile tamburaške skupine KUD Otona Župančiča Vinica - Viniški tamburaši, metliška folklorna skupina »Ivan Navratil«, tamburaški orkestri KUD Majšperk, Petrovi tamburaši, Vipavski tamburaši, tamburaški orkester iz Cirkovc, Dobréča, Šmartnega, iz KUD-a Oton Župančič Artiče, glasbenega društva Tamburjaši in Tamburaškega sestava KUD-a Preporod. Srečanje pa ni zgolj predstavitvene narave, temveč se tamburaške skupine pomerijo tudi v tekmovalnem programu, saj je njihove nastope ocenjevala strokovna žirija v sestavi Damir Zajec, Anton Grahek in Siniša Leopold. Kot je povedal svetovalec za inštrumentalno glasbo pri Javnem skladu za kulturne dejavnosti Danijel Leskovic, pri tamburaških skupinah ocenjujejo ritem, kvaliteto zvoka, muzikalnost pri nastopu in druge dejavnike. Skupinam glede na dosežene rezultate podelijo tudi priznanja, in sicer najboljšim zlato plaketo s posebno pohvalo. Tokrat sta najvišje priznanje odnesli dve skupini: Tamburaška orkestra Vipavski Tamburaši in Dobreč. Posebno priznanje pa so podelili še Ani Karneža za izvedbo skladbe Ne čakaj na maj ob spremljavi tamburaškega orkestra KUD Majšperk ter glasbenemu društvu Tamburjaši za izvedbo skladbe Burja. Kot je še povedal Danijel Leskovic, zanimanje za tamburico še vedno narašča: »Vsako leto se pojavi še kakšna nova skupina, niso pa omejene le na ljudsko glasbo, saj igrajo tudi sodobno slovensko glasbo oziroma tako, ki je celo napisana za tamburaške skupine.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / četrtek, 13. november 2008 / 07:00

Zimska služba je pripravljena

V javnem podjetju Jeko-In so pripravili "suho vajo", s katero so preverili pripravljenost zimske službe.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 1. september 2014 / 21:00

Povzročitelj se je sam javil

Jesenice – V noči na nedeljo se je na Titovi cesti na Jesenicah zgodila huda prometna nesreča, v kateri je bil po neuradnih informacijah huje ranjen 24-letni domačin, ki so ga premestili v ljubljan...

Kronika / ponedeljek, 1. september 2014 / 23:41

24-letni Jeseničan podlegel poškodbam prometne nesreče

Pešec, v katerega je v noči na nedeljo na Jesenicah z avtomobilom trčil 30-letni voznik, je zaradi hudih poškodb danes umrl v UKC Ljubljana, so v sporočilu za javnost zapisali na Policijski upravi (PU...

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2014 / 13:34

Po pouku še na tortico

Prvi šolski dan za vsakega posameznika predstavlja izjemen dogodek v življenju, čeprav je bil za nekatere bolj, za druge pa manj poseben.

Kronika / ponedeljek, 1. september 2014 / 13:31

Uboja se menda ne spominja

Prvi predobravnavni narok zoper Janeza Fortuna, ki je maja letos v družinski hiši v Preddvoru z nožem ubil soprogo Mirjano, je bil na zahtevo obrambe prestavljen.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2014 / 13:15

Kdo bodo prihodnji župani

Imena kandidatov za župane, ki jih bomo volili na lokalnih volitvah 5. oktobra, so v več občinah že znana, drugod so še zavita v skrivnost.