Inovativnost je ključ uspeha
V družbi Domel so že desetič podelili priznanja za inovativnost. Pred petimi leti so prejeli 155 predlogov izboljšav, lani so jih zaposleni predlagali že 692. Zlato priznanje je dobil Blaž Potočnik.
Železniki – V Domelu so uvedli sistem za registracijo idej in predlogov (SORO), kamor zaposleni vpisujejo svoje predloge izboljšav. Pri tem je letos sodelovalo že trideset odstotkov zaposlenih. Lani je 520 moških in 172 žensk oddalo predloge inovacij, med njimi pa so izbrali prejemnike priznanj za inovativnost.
Šest zaposlenih je prejelo bronasta priznanja, pet so podelili srebrnih, zlato priznanje in uro kot simbol najvišjega mojstrstva in popolnosti pa je prejel mladi univerzitetni diplomirani inženir elektrotehnike Blaž Potočnik. Poleg tega so izročili priznanja petnajstim zaposlenim, ki so se pod vodstvom Mateja Hohnjeca usposabljali v sistemu Six Sigma, nagrado za največ vpisanih predlogov izboljšav v letu 2013 (za 26 vpisanih izboljšav jo je dobil Luka Debeljak), nagrado mentorju za učinkovito spodbujanje inovativnosti (prejel jo je Matej Galjot) in z vidika profesionalnega inoviranja izpostavili ekipo, ki se je v minulem letu še posebej izkazala. To je bila ekipa, ki je delala na projektu sesalne enote v kapsuli pod vodstvom dr. Janeza Rihtaršiča, kjer je pri razvoju produkta sodelovalo osem, pri njegovi industrializaciji pa štirje ljudje.
»Inovativnost je ključ našega uspeha, če se želimo kosati s svetovno konkurenco, in to v najširšem smislu, od razvoja do komunikacije, tržnih raziskav, načrtovanja strategije do produktivnosti,« je ob podelitvi priznanj dejala direktorica Domela Jožica Rejec. Cilj, ki ga v zvezi z inovacijami želijo doseči, je vsaj ena inovacija na vsakega zaposlenega na leto. Jožica Rejec pravi: »To želimo še preseči, kar je mogoče, saj imamo kondicijo inoviranja in viharjenja svojih možganov, tako da ideje prihajajo kar same od sebe.«
Vrhunske rešitve je mogoče doseči le z več znanja, je prepričan tudi predsednik uprave Domel Holdinga Štefan Bertoncelj, ki pravi, da je pomembno poleg lastnega vključevati tudi drugo slovensko znanje, od inštitutov do univerze, da štipendirajo, izobražujejo in spodbujajo mlade kadre, ki prinašajo svežino. Eden od načinov je tudi nagrajevanje inovativnih predlogov zaposlenih v podjetju, ki ima sicer močno razvito razvojno sfero. »V podjetju sledimo sloganu: vrh je dosegljiv tistim, ki premagajo ovire. Želimo, da bi bilo teh čim več,« poudarja Štefan Bertoncelj.
Letošnji zmagovalec Blaž Potočnik, ki ga pri delu odlikujejo samoiniciativnost, visoka raven tehničnega znanja in pripravljenost sodelovati pri različnih izzivih, pa ob dobljenem zlatem priznanju inovativnosti razmišlja: »Človek mora imeti rad uganke, kajti rešitev uganke je vsaj na tehnološkem področju pridobitev inovacije. Poleg tega je treba znati videti tudi problem, da mu potem poiščeš rešitev.« In kaj ga spodbuja k inovativnosti? »Mlad sem in možgani so še spočiti, tako da imam voljo razmišljati prosto in na široko.«