
Iz velike vojne
V Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju je na ogled zanimiva razstava Numizmatičnega društva Slovenije z naslovom 100-letnica prve svetovne vojne 1914 – 2014.
Številne tako muzejske ustanove kot različna društva po Sloveniji v letošnjem letu z dogodki ali razstavami zaznamujejo stoto obletnico začetka 1. svetovne vojne. Odlično sodelovanje v preteklosti je tudi tokrat povezalo Gorenjski muzej in Numizmatično društvo Slovenije, katerega člani so v povezavi z obletnico pripravili zanimivo razstavo drobnih predmetov iz naše zgodovine, ki jih mnogi že dolga leta tako zavzeto zbirajo. Mednje sodijo kovanci in bankovci iz časa štiriletne morije, vojaške propagandne in dokumentarne razglednice ter vojaške značke, medalje, odlikovanja in spominske medalje prve svetovne vojne.
Kot je uvodoma ob odprtju razstave povedala v. d. direktorice Gorenjskega muzeja Marjana Žibert, imajo zbiratelji, združeni v društvo, zagotovo več kvalitetnega tovrstnega »drobnega gradiva«, kot ga je v muzejih, ob tem pa se je spomnila tudi na pred nedavnim preminulega dolgoletnega člana društva, Kranjčana Albina Pogačnika (1915–2014).
Razstava je razdeljena na več delov, eksponati pa so na ogled tako v vitrinah kot na stenah. V uvodu so na ogled spominske medalje prve svetovne vojne ter vojaške medalje in odlikovanja pa tudi znaki oziroma značke. Medalje so bile namenjene cesarski in vojaški propagandi, zato na njih prednjačijo liki iz cesarske rodbine (Franca Jožefa, Karla IV.), zanimive pa so tudi upodobitve vodilnih avstro-ogrskih generalov, admiralov, vojskovodij (tudi v Tolminu rojenega grossadmirala Antona Hausa). Medalje in odlikovanja so se podeljevala vojakom s fronte. Zaradi poguma slovenskih fantov je na Slovenskem veliko visokih državnih odlikovanj.
Skoraj polovica razstave je namenjena razglednicam na temo 1. svetovne vojne. Avtorji risb na njih so bili priznani slovenski slikarji, kot so Maksim Gaspari, Anton Koželj, Hinko Smrekar, Valentin Hodnik, Ivan Vavpotič, Fran Tratnik …, na nekaterih razglednicah pa so natisnjeni tudi verzi pesnika Simona Gregorčiča. Zaradi Soške fronte prevladujejo verzi iz pesmi Soči. Zanimive so tudi tako imenovane foto razglednice, ki so jih bodisi na fronti ali v zaledju posneli fotografi. Fotografije so prav tako imele močno propagandno noto.
Izbrani »kosi« krasijo vitrini s kovanci in bankovci, med njimi so tudi zlatniki in srebrniki. Posebna vitrina je namenjena zapuščini zdravnika, stomatologa, kinologa in numizmatika, prof. dr. Jožeta Ranta (1986–1972). Leta 1915 je bil dodeljen 7. lovskemu bataljonu, ki je branil Rombon, leta 1916 pa Mali Pal na koroško-tirolski fronti, kjer je bil ranjen. Leto kasneje je bil v generalštabu Svetozarja Borojeviča in se udeležil preboja pri Kobaridu. V treh letih je bataljon na soško-tirolski fronti izgubil več kot tisoč mož. V očetov spomin je njegov sin Andrej Rant očetu v spomin prebral tudi pesem Bataljon.