Jutri začetek posta

V starih časih je bilo med postom marsikaj prepovedano, od uživanja mesa do vasovanja in veseljačenja.

Kranj – V katoliški Cerkvi se bo jutri, 5. marca, na pepelnično sredo začel postni čas, ki bo trajal do večerne maše na veliki četrtek, 17. aprila, ko se bo začelo tako imenovano »velikonočno tridnevje«. Letos bo velika noč 20. aprila. Jutrišnji obred pepeljenja, v katerem duhovnik na glavo vernika simbolično posuje blagoslovljeni pepel, je opomin, da je človek krhek in minljiv in da ne sme pozabiti reka: Pomni, človek, da si prah in da se v prah povrneš. Katoliška Cerkev uči, da je post spokorni čas priprave na veliko noč, ko naj človek opusti razne razvade in naj stori kaj dobrega.

V postnem času naj bi se vsak petek vzdržali uživanja mesa, strogi post, ko naj bi se le enkrat dnevno do sitega najedli, pa je v katoliški Cerkvi zapovedan za jutri, na pepelnico, in na veliki petek. Včasih so bila pravila ravnanja med postom še hujša. Meso je zginilo z jedilnika, ljudje pa so jedli le dvakrat na dan: prvič okrog enajstih dopoldne, drugič pa proti večeru. V vinorodnih krajih so se vsaj ob petkih vzdržali vina, konec pa je bilo tudi z veseljačenjem, vasovanjem in porokami. V nekaterih krajih so po cerkvah pred glavnimi oltarji izobešali postne prte. Ta običaj se je ohranil le še v nekaterih krajih na Koroškem.

V postnem času je šest nedelj. Prva je postna, druga je kvatrna, tretja je imenitna ali preimenitna, četrta je sredpostna, peta je tiha ali črna, ko zagrnejo vse križe po cerkvah, šesta pa je cvetna nedelja, zadnja pred velikim tednom in veliko nočjo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / sobota, 24. junij 2017 / 19:22

Županova petica za najboljše

Na sprejemu pri kranjskogorskem županu Janezu Hrovatu je bilo v sredo osem učencev OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora in štirje OŠ 16. decembra Mojstrana. Župan jim je čestital in izročil priznanja.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sreda, 10. september 2014 / 20:10

Narodne noše vabijo v Kamnik

Že 44. Dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine bodo potekali med 11. in 14. septembrom.

Kultura / sreda, 10. september 2014 / 20:08

Korošci in Kranjci v Šenčurju

Letošnji prvi šenčurski »ex tempore« naj bi postal del sodelovanja Gorenjske in Koroške.

Kranjska Gora / sreda, 10. september 2014 / 20:06

Kljub slabemu vremenu pobrali več takse kot lani

Medobčinski inšpektor je skupaj s policisti konec avgusta v Kranjski Gori nadzoroval prijave in odjave gostov in plačila turistične takse. Težave predvsem pri manjših sobodajalcih.

Škofja Loka / sreda, 10. september 2014 / 20:03

Nadomestni svetnik za zadnjo sejo

Škofja Loka – Po smrti svetnice Katje Galof je nadomestni član škofjeloškega občinskega sveta iz stranke Zares postal Marko Breznik. Občinski svet je na zadnji seji potrdil njegov mandat, nadomestn...

Gospodarstvo / sreda, 10. september 2014 / 20:02

Odpirajo prenovljene prostore v Bohinju

Bohinjska Bistrica – Loške mesnine bodo v četrtek v predelovalnem obratu Mesnin Bohinja v Bohinjski Bistrici odprle prenovljene proizvodne in skladiščne prostore. Po tem, ko je bilo bohinjsko podje...