Vsak odvoz lesa še ni kraja
Škofja Loka – Vsako odstranjevanje drevja, četudi s površine v zasebni lasti, še ni kaznivo dejanje, opozarjajo na Policijski upravi Kranj, kjer so v zadnjih dneh s škofjeloškega območja prejeli več prijav tatvin podrtega lesa, le v enem primeru pa se je pokazalo, da je šlo dejansko za tatvino.
Policija opozarja, da je treba pri odpravljanju posledic ujme upoštevati dvoje. Prvič, da po odredbi civilne zaščite v pasovih ob cestah zaradi posledic vremenske ujme organizacije čistijo izruvana in polomljena drevesa, zlasti tista, ki predstavljajo veliko nevarnost za promet oziroma ljudi in premoženje, zaradi poplavne nevarnosti pa se čistijo tudi vodotoki in brežine. Odstranjeno drevje odlagajo v poslovne prostore pristojnih organizacij, za škofjeloško območje je to podjetje VGP iz Kranja, medtem ko vejevje vozijo na deponije. »V tem primeru gre za interventno nalogo po posledicah vremenske ujme in zato ne gre za kaznivo dejanje, četudi se drevje odvaža s površin v zasebni lasti,« poudarja Bojan Kos s PU Kranj. V primerih, ko pa ne gre za organizirano izvajanje gozdnih del oziroma odpravljanje posledic po vremenski ujmi in posameznik odtuji tuj les iz gozda oziroma zloženega ob cesti, pa policisti prijavo lahko obravnavajo kot tatvino. »Če je bil kršen zakon, bodo policisti v teh primerih ukrepali,« zagotavlja Kos.
Da ne bi prišlo do nesporazumov, policisti prosijo lastnike gozdov, naj pred morebitno prijavo tatvine okoliščine odvoza najprej preverijo pri pristojnih organizacijah.