Pričo zasliševali dva dneva
Na Okrožnem sodišču v Kranju se je z dvodnevnim videokonferenčnim zaslišanjem glavne priče Tonija Radunića Progarja nadaljevalo odmevno sojenje osmim obtožencem za trgovino z mamili.
Kranj – Na Okrožnem sodišču v Kranju se je v sredo in četrtek z zaslišanjem glavne priče Tonija Radunića Progarja nadaljevalo sojenje proti lastniku propadlega športnega centra Gradiant Martinu Udoviču, Duletu Mikiću, Milanku Srediću, Dejanu Pejovskem, Žarku Tešanoviću, Nebojši Čubriloviću, Miroslavu Banjacu in Dejanu Vidmarju. Obtožnica osmerico bremeni združevanja v hudodelsko združbo, preprodaje večjih količin kokaina v Italiji in organiziranja prevoza kokaina iz Brazilije in Francoske Gvajane. Ker je Progar vključen v program zaščite prič, je pričanje potekalo preko videokonference. Še pred tem pa so zagovorniki obdolženih protestirali, ker je sodni senat zavrnil zahtevo obrambe za vpogled v tožilski spis z oznako interno, saj menijo, da gre za prikrivanje in kršitev zakona o kazenskem postopku.
Petinpetdesetletni Toni Radunić Progar, sicer rojen v Splitu, delal pa je kot mornar in gostinec, je v več kot uro dolgi izpovedbi opisal tihotapljenje kokaina iz brazilskega mesta Fortaleza, sklenitev poznanstev z Mikićem, Sredićem in ostalimi obtoženimi. Ko je spoznal Milanka Sredića, naj bi ta načel pogovor o tihotapljenju kokaina iz Južne Amerike. »Predlagal sem mu, da se bom o tem pozanimal pri svojih zvezah v Genovi, in Sredić mi je prek Mikića zagotovil 5000 evrov za to pot. V Genovi pa sem izvedel, da tovorne ladje francoskega podjetja CMA-CGA sprejemajo tudi navadne potnike in da so kontrole zelo ohlapne oziroma jih sploh ni.« Podrobneje je opisal tudi več poslov, povezanih s preprodajo večjih količin droge s pomočjo bratov Speranza v Rimu. Kot je na vprašanja tožilke še povedal Progar, je slišal govorice o toni kokaina, ki naj bi se nahajala v Sloveniji, prvih dvajset kilogramov, ki so jih prodali v Italiji, pa je povezal celo z domnevnim vodjem balkanskega kokainskega podzemlja Darkom Šaričem.
Zagovorniki obtoženih so s svojimi vprašanji napadli verodostojnost glavne priče tožilstva, za katero so poudarili, da ima daljši kazenski list od vseh obtoženih. Progarja so namreč po pojasnilih obrambe in glede na naše informacije v preteklosti že večkrat obravnavali policisti za več kaznivih dejanj goljufije na območju Ribnice, Dolenjskih Toplic in tudi na Hrvaškem, kjer je po podatkih hrvaške davčne uprave samo sosednji državi dolžan več kot 67 tisoč evrov. Vsi zagovorniki so preverjali preteklost glavne priče ter podatke, ki jih je dajal v svoji izpovedbi. Kot je poudaril zagovornik domnevnega vodje Milanka Sredića Miha Kozinc, je priča tožilstva v celoti neverodostojna: »Tožilstvo gradi obtožbo na priči, ki ima daljši kazenski list od vseh obtoženih. Njegovo zgodbo lahko preverimo samo preko kontrolnih vprašanj, tako pa smo izvedeli marsikaj, česar nismo vedeli, med drugim to, da je delal kot carinik na Jesenicah, da je vsepovsod puščal dolgove, obenem pa je dobil občinsko socialno stanovanje in bil čudežno po desetih mesecih izpuščen s prestajanja več kot dveletne zaporne kazni.« Na vprašanja Kozinca je Progar opisal tudi dogovore s tožilstvom za priznanje krivde in pričanje v zameno za nižjo kazen, ki so po Progarjevih besedah potekali brez prisotnosti odvetnika. Zaslišanje se je tudi včeraj nadaljevalo več ur, zaradi obsežnih vprašanj odvetnikov pa do zaključka redakcije obtoženi, ki so se med obravnavo večkrat zgražali in smejali izjavam priče, še niso prišli do besede.