Vijolično-zelena zeljna cesta
Tisti dan, ki se mu formalno reče »osebni praznik«, sem med drugim dobila tudi zelo oseben šopek: vijolično-rdeči, rumeni, rožnati, zeleni nageljni med vejicami borovnic in bele pajčolanke v obroču listov z majhne palme! Seveda je to razkošje barv na čelu slavnostne mize, na kateri mora biti nekaj v barvah šopka. V spominu so zazvončkljale podobe severno nemške pokrajine Ditmarschen, kjer so v Evropi največji nasadi vseh vrst zelja. V zgodnji jeseni se od daleč zdi, da so v soncu bele vetrnice kot triramni sukajoči se velecvetovi nad svetlo zelenino in bordo rdečim baržunom. To lahko doživite ob 135 kilometrov dolgi, ovinkasti zeljni cesti od Brunsbüttla do Büssuma. Kohorte in kohorte zeljnatih glav. Sočni obalni slani travniki, obljudenimi z belimi ovcami! Seveda pa se pogledu ne ponuja samo idilika. Industrijske cone dajo krepko vedeti, v katerem stoletju smo. Seveda sta predvsem jesenska in zimska kulinarika poudarjeno zeljnati.
Vijolično-rdeča barva nageljnov me je spomnila na rdeče zelje, ki ga v svojih spisih iz 11. stoletja omenja Hildegarda iz Bingna. Potem ga v kuharskih knjigah vse do 17. stoletja ni zaslediti. Zelenjava za reveže. Na zeljni poti pa rdeče zelje, ki je bogato z vitaminom C, v zgodnji jeseni ponujajo predvsem v solatah, v katerih je ponavadi tudi med.
Rdeče zelje s pomarančami
Za 4 osebe potrebujemo: 1 glavico rdečega zelja, 4 pomaranče, 1 limono, 6 žlic vinskega kisa, 10 žlic oljčnega olja, 1 žlica medu, sol, poper, 4 žlice bučnih semen, rokavice za enkratno uporabo.
Zelje drobno narežemo ali naribamo v veliko skledo, ga potresemo s ščepom soli in zelje dobro gnetemo pet minut.
Pomaranči olupimo, posnamemo vse belo, ju razdelimo na četrtinke in zrežemo na pol centimetra debele kosce, sok pa ujamemo. Naredimo preliv iz kisa, olja, medu, pomarančnega soka, soli (previdno) in popra ter prelijemo zelje. Mariniramo deset minut. Nato primešamo še kosce pomaranč. Solata je dobra tudi še naslednji dan. Ponudimo s polnozrnatim kruhom.
Solata iz rdečega zelja s hruško in gorgonzolo
Za 4 osebe potrebujemo: rokavice za enkratno uporabo, 1 glavico rdečega zelja (800 g), 1 zvrhano žlico orehov, 2 zreli, a še trdi hruški, 1 limono, 1 žlico orehovega olja, 1 žlico medu, oljčno olje, sol, poper, 80–100 g gorgonzole, 2 vejici peteršilja, 2 česnovi bagetki.
Zelje tenko narežemo ali naribamo, ga potresemo z žličko soli in gnetemo pet do osem minut. Nato naj trideset minut počiva.
Orehe prepražimo brez maščobe. Hruške operemo, razrežemo na četrtinke, odstranimo peške, hruške pa narežemo na tenke rezine.
Limono prerežemo na pol in iztisnemo sok.
V majhni ponvici segrejemo orehovo olje, na hitro popražimo hruške ter nanje nakapamo med, da karamelizira, ter jih prelijemo z limoninim sokom. Nato jih poberemo iz kozice. Iz oljčnega olja, limoninega karamela, soli in popra naredimo preliv in prelijemo zelje. Nato previdno vmešamo hruške in na kocke narezano gorgonzolo. Peteršilj dobro splaknemo, osušimo in ga sesekljamo ter z narezanimi popečenimi orehi potresemo po solati. Ponudimo z opečeno česnovo bagetko.
Pa dober tek.