Tudi slepi športniki radi zmagujejo
Minulo leto je bilo zelo uspešno za naše športnike invalide, med njimi pa so se tako z rezultati kot organizacijo svetovnega prvenstva v showdownu v Kamniku izkazali slepi in slabovidni športniki, ki jih kot trener vodi Gregor Habjan iz Selc.
Železniki – Leto 2013 si bodo še kako zapomnili tudi slepi in slabovidni športniki, ki zadnja leta tekmujejo v tako imenovanem showdownu. To je šport, ki še najbolj spominja na namizni tenis, tekmovanja pa potekajo tako v posamični kot ekipni konkurenci.
»Slepi in slabovidni se ukvarjajo tako rekoč z vsemi športi, seveda pa so tako pravila kot tehnika navadno prilagojeni. Ves šport slepih je razdeljen tudi na različne kategorije: od B1 za povsem slepe športnike do B4, kjer imajo vendarle nekaj ostanka vida. Obstajata pa dva specifična športa za slepe, to pa sta golball in showdown. Golball je igra z zvenečo žogo in je tudi paraolimpijska disciplina, showdown pa je namizni tenis za slepe, za katerega pa v slovenščini še nismo našli pravega izraza. Ker se tako golball kot showdown igrata z zatemnjenimi očali, to za vse pomeni popolno temo in tudi ni kategorij B1, B2, B3 ... Zato za slepe najbolj zagovarjam prav ta športa, saj so primerjave stoodstotno pravične. Do izraza pridejo druge lastnosti, od koordinacije, motorike, moči ...,« pravi Gregor Habjan, ki se kot profesor specialne športne vzgoje že dolga leta ukvarja s slepimi športniki, pri Zvezi za šport invalidov Slovenije – Paraolimpijskem komiteju pa ima na skrbi našo reprezentanco v showdownu, ki zadnja leta hitro in uspešno napreduje.
»Showdown je precej nov šport. Na paraolimpijskih igrah v Atlanti je bil predstavljen kot poskusna disciplina, vendar ni bil sprejet. Pri nas se je začel okoli leta 2000, ko smo dobili prve mize. Igrati se je začelo po šolah in društvih, nato pa smo se začeli udeleževati tudi mednarodnih tekmovanj. Zbrali smo najboljše igralce, naredili pa smo tudi reprezentanco, ki jo sedaj vodim že osem let. Udeležili smo se prvega svetovnega prvenstva na Češkem leta 2005 in nato so se kmalu začeli tudi dobri rezultati. Vrhunec teh je bil letos na domačem svetovnem prvenstvu, ki smo ga organizirali v Kamniku, saj imamo aktualnega svetovnega prvaka Petra Zidarja, podpravakinjo Jano Führer, z mešano ekipo pa smo tudi aktualni svetovni ekipni prvaki. V njej je nastopala tudi Tanja Oranič iz Retenj pri Tržiču,« pravi Gregor Habjan, ki reprezentanco za nastope večino pripravlja na mesečni tridnevnih intenzivnih treningih na Okroglem pri Naklem. »Tam se mi dobro počutimo, mislim pa, da so ključ do uspehov prav pravilne priprave, saj imajo tekmovalci na pripravah podoben tempo kot na tekmovanjih,« še dodaja Gregor Habjan, ki je ponosen na uspehe svojih varovancev, za kar so dobili tudi priznanja kot športniki invalidi, ko je bila Jana Führer izbrana za športnico leta, mešana ekipa v postavi Peter Zidar, Tanja Oranič, Sanja Kos, Miha Susman in Simon Podobnikar pa je prejela priznanje za najboljšo ekipo. Več si lahko ogledate tudi na www.showdown.si.