Velja več novih zakonov
S prvim januarjem je začel veljati zakon o davku na nepremičnine in več zakonskih novel.
Kranj – S prvim dnem novega leta je začel veljati zakon o davku na nepremičnine, ki bo za letos odmerjen na 1. april. Davek bo nadomestil dosedanje nepremičninske dajatve: davek od premoženja, nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, pristojbino za vzdrževanje gozdnih cest in davek na nepremičnine večjih vrednosti. Davčni zavezanci bodo lastniki nepremičnin, lizingojemalci, neprofitni najemniki v denacionaliziranih stanovanjih ali imetniki osebne služnosti v primerih, ko je ta vpisana na nepremičnini.
Stanovanjske nepremičnine, v katerih ima zavezanec stalno bivališče ali so oddane v odplačni najem, bodo obdavčene s stopnjo 0,15 odstotka, nerezidenčne nepremičnine pa s stopnjo 0,50 odstotka. Za nepremičnine, vredne več kot 500 tisoč evrov, bo za del nad to vrednostjo stopnja zvišana za 0,25 odstotka. Za stanovanjske nepremičnine bo za leto 2014 davčna osnova osemdeset odstotkov posplošene tržne vrednosti, za leto 2015 devetdeset odstotkov te vrednosti, nato pa sto odstotkov vrednosti. Za poslovne in industrijske nepremičnine in zemljišča za ta namen je stopnja davka 0,75 odstotka, za energetske objekte in zemljišča 0,40 odstotka, za stavbe za javno in drugo splošno rabo ter zemljišča za gradnjo stavb in druga zemljišča 0,50 odstotka. Kmetijske stavbe bodo obdavčene s stopnjo 0,30 odstotka, kmetijska zemljišča z 0,15 odstotka, gozdovi pa z 0,07 odstotka. Davek se bo po prvih treh letih, ko bo šel ta prihodek v proračun, polovično delil med državo in občinami. Nepremičninski davek sicer velja, a gre (na zahtevo stranke SDS) še v presojo ustavnega sodišča.
Veljati je začela tudi novela zakona o graditvi objektov. Predvideva enoletni moratorij za rušenje stavb in v tem času omogoča državljanom, da svoje na črno zgrajene objekte legalizirajo.
Z novim letom začenja veljati tudi spremenjena socialna zakonodaja. Vlagateljem za socialne prejemke se bo poslej upošteval realnejši gmotni položaj kot doslej. V dohodek družine se po novem ne šteje celoten otroški dodatek, ugodnejši je tudi način upoštevanja dohodka od študentskega dela. Mladoletni dijaki imajo spet pravico do državne štipendije. V veljavo stopi tudi pravica do izredne denarne socialne pomoči za kritje stroškov pogreba (prej pogrebnina) in pravica do enkratne izredne denarne socialne pomoči po smrti družinskega člana (posmrtnina), ki sta bili prej univerzalni pravici, sedaj pa ju bodo deležni le socialno šibkejši. Spremembe socialne zakonodaje bodo sicer popolnoma zaživele 1. septembra letos.