
Božično-novoletna rapsodija
V gorenjski prestolnici na prostem glasbeno praznujejo zaključek letošnjega leta že od 21. decembra, v tednu pred silvestrovim pa je bilo tudi precej tradicionalnih božično-novoletnih koncertov gorenjskih pihalnih orkestrov.
V Kranju se je največ glasbenega dogajanja odvijalo na Glavnem trgu. Koncert italijanskih Queen Real Tribute pa že tradicionalni Županov božični koncert Kranjčanom, kjer so tokrat poleg energične Nuše Derende prisotne pod odrom s svojim glasbenim nastopom v dobro voljo spravili tudi kranjski gasilci. Zaposleni Gasilsko reševalne službe Kranj in skupina Kerozin so namreč premierno predstavili pesem Johna Denverja z besedilom Aleksandra Mežka Siva pot, ki so jo posneli z namenom zbiranja sredstev za Center Sonček Kranj. Zadnji vikend v decembru so nastopili še Orleki in Adi Smolar. Orleki so seveda upravičili svoj sloves. Ob njihovem najbolj razširjenem komadu Ko so lipe cvetele, ki so ga zaigrali kot zadnjega, se je množica poslušalcev spremenila v ogromen (božični) zborček in skupaj z zasedbo priklicala spomin na tople pomladne dni. Orleki so se po klicanju publike za več vrnili na oder, pevec Vlado Poredoš pa je preroško napovedal zadnje prihajajoče dni veselega decembra s komadom No Beer Today, You Can't Buy Beer On Sunday.
V tednu pred silvestrovim pa je bilo tudi precej tradicionalnih božično-novoletnih koncertov gorenjskih pihalnih orkestrov. Obiskali smo dva: tradicionalni božično-novoletni koncert Pihalnega orkestra Tržič in Pihalnega orkestra Alples Železniki. Pihalni orkester Tržič je svoj koncert poimenoval Zimska rapsodija, prisluhnili pa ste mu lahko v dvorani Tržiških olimpijcev. Dirigent je bil Nejc Bečan. Težišče koncerta je bilo v izvedbi ene najpopularnejših klavirskih skladb 20. stoletja, Rapsodije v modrem Georga Gershwina, ki jo je izvedel gostujoči solist Marjan Peternel, večkratni diplomant Akademije za glasbo v Ljubljani (kompozicija, glasbena teorija, klavir). Ob dvestoti obletnici rojstva dveh velikih mož med skladatelji so se poklonili tudi Richardu Wagnerju in Giuseppeju Verdiju. Nikakor pa niso pozabili na znane melodije, ki so v prazničnem času nepogrešljive. Pihalni orkester Alples Železniki z dirigentom Martinom Pustinkom in šibeniška Klapa Maslina pa so nastopila na božično-novoletnem koncertu v Športni dvorani v Železnikih. Za vezno besedo je skrbel Marcel Gomboc. Poleg orkestra so nastopile še mažoretke iz domačega društva Železniki, Klapa Maslina pa je navdušila tako z dalmatinskimi pesmimi, znamenito White Christmas kot slovensko V dolini tihi.