Na slovesnosti so bili prisotni (z leve): Viki Grošelj, Tadej Golob, Andrej in Marija Štremfelj in Davo Karničar. / Foto: Zdenka Mihelič (PZS)

Diamantni jubilej prvega vzpona na Everest

Ljubljana – Letošnjega 29. maja je minilo natanko šestdeset let od prvega pristopa na najvišjo goro sveta, Mt. Everest (prva sta nanj stopila novozelandski alpinist Edmund Hillary in šerpa Tenzing Norgay), minuli petek pa so ob tem jubileju v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani pripravili slovesnost, na kateri je osem slovenskih alpinistov, ki so se na vrh najvišje gore sveta povzpeli z nepalske strani, prejelo posebna priznanja. Diamantne medalje so prejeli: Andrej Štremfelj – skupaj z Nejcem Zaplotnikom sta bila leta 1979 prva Slovenca na vrhu Everesta po prvenstveni smeri zahodnega grebena (Andrej je edini Slovenec z dvakratnim pristopom na vrh Everesta); Andrejeva žena Marija Štremfelj (z možem Andrejem sta na Everestu stala kot prvi zakonski par na svetu), s pristopom po normalni smeri pa tudi Viki Grošelj, Davo Karničar (kot prvi na svetu se je z vrha do baznega tabora spustil na smučeh), Tadej Golob, Matej Flis, Gregor Lačen in Tomaž Jakofčič, ki je opravil prvi slovenski vodniški vzpon na vrh Everesta. Z nepalske strani se je na vrh Everesta povzpelo še kar nekaj naših alpinistov, a so žal že pokojni. Slavnostni dogodek so pripravili Generalni konzulat Nepala v Sloveniji v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije, Planinsko zvezo Nepala, Slovenskim etnografskim muzejem in Gorenjskim muzejem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 23. junij 2010 / 07:00

Prvo srečanje veteranov

Jezersko - Pri Planšarskem jezeru na Jezerskem je v petek potekalo prvo srečanje veteranov in veterank Gasilske zveze Kokra. Kot je povedal predsednik komisije za veterane in vet...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

V Naklem pokopali pobite pod Storžičem

O prikritem grobišču ob poti med Lovrencem in Poljano, v katerem so novembra lani našli ostanke štirih žrtev, je prva pisala oktobra leta 2004 Marjeta Smolnikar v Gorenjskem glasu.

Radovljica / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Vodarina prinaša izgubo

Komunala Radovljica je lani poslovala z dobičkom, prvič po petnajstih letih so pozitivno poslovale tudi javne gospodarske službe, vodarina pa še vedno prinaša precejšnjo izgubo.

Radovljica / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Brezposelnost postopoma upada

Konec februarja je bilo v radovljiški občini registriranih 316 brezposelnih, več kot polovica brezposelnih je žensk.

Radovljica / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Lekarna postaja pretesna

Radovljica - Javni zavod Gorenjske lekarne ima v radovljiški občini lekarni v Radovljici in v Lescah ter lekarniško podružnico v Kropi. Lekarne so lani poslovale pozitivno, pri tem pa je r...

Splošno / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Otroštvo te zaznamuje za vse življenje

Otroška ljubezen do trga pred domačimi vrati je prerasla v ljubezen do mesta. Na sprehodu z dr. Cenetom Avguštinom skozi gabrov drevored do graščine.