Na slovesnosti so bili prisotni (z leve): Viki Grošelj, Tadej Golob, Andrej in Marija Štremfelj in Davo Karničar. / Foto: Zdenka Mihelič (PZS)

Diamantni jubilej prvega vzpona na Everest

Ljubljana – Letošnjega 29. maja je minilo natanko šestdeset let od prvega pristopa na najvišjo goro sveta, Mt. Everest (prva sta nanj stopila novozelandski alpinist Edmund Hillary in šerpa Tenzing Norgay), minuli petek pa so ob tem jubileju v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani pripravili slovesnost, na kateri je osem slovenskih alpinistov, ki so se na vrh najvišje gore sveta povzpeli z nepalske strani, prejelo posebna priznanja. Diamantne medalje so prejeli: Andrej Štremfelj – skupaj z Nejcem Zaplotnikom sta bila leta 1979 prva Slovenca na vrhu Everesta po prvenstveni smeri zahodnega grebena (Andrej je edini Slovenec z dvakratnim pristopom na vrh Everesta); Andrejeva žena Marija Štremfelj (z možem Andrejem sta na Everestu stala kot prvi zakonski par na svetu), s pristopom po normalni smeri pa tudi Viki Grošelj, Davo Karničar (kot prvi na svetu se je z vrha do baznega tabora spustil na smučeh), Tadej Golob, Matej Flis, Gregor Lačen in Tomaž Jakofčič, ki je opravil prvi slovenski vodniški vzpon na vrh Everesta. Z nepalske strani se je na vrh Everesta povzpelo še kar nekaj naših alpinistov, a so žal že pokojni. Slavnostni dogodek so pripravili Generalni konzulat Nepala v Sloveniji v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije, Planinsko zvezo Nepala, Slovenskim etnografskim muzejem in Gorenjskim muzejem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sobota, 27. junij 2009 / 07:00

Jagodni izbor likovnih del

V avli Mestne občine Kranj so odprli pregledno razstavo likovne šole PuhART za sezono 2008/09.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Mladinci so gorenjski prvaki

S pred kratkim končano nogometno sezono so na Velesovem zelo zadovoljni.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Petdeset let krvavškega oddajnika

Prvi prenos TV programa s Krvavca so naredili 14. februarja 1957. Sedanji oddajnik je začel delovati po vojni leta 1991.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Otroci risali ornamente

Na OŠ Davorina Jenka so v tem šolskem letu izvedli tudi mednarodni likovni natečaj in praznovali 50 let šolskega glasila Odmevi izpod Krvavca.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Petrovčeva hiša kulturni spomenik

Za obnovo Petrovčeve hiše naj bi pridobili 842 tisoč evrov strukturnih sredstev, meni župan Franc Čebulj.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Uradno odprtje ceste 6. julija

Junija je gradbeno podjetje SCT Ljubljana zaključilo z rekonstrukcijo regionalne ceste na Zgornjem Brniku, v okviru katere so razširili in preplastili tudi cestni odsek do Cerkelj (na...