Utrdba še bolj zanimiva
Božo Repe: »Rupnikova linija ni nikoli igrala pomembne vloge, upam, da jo bo v turistične namene.«
Gorenja vas – Pred približno desetimi leti znova odkrite utrdbe in bunkerji Rupnikove linije dobivajo veljavo, vsaj če sklepamo po vse večjem zanimanju za ogled utrdbe na Golem vrhu. Takrat so se obiskovalci lahko adrenalinsko spustili v utrdbo skozi strelno lino, v zadnjih letih je občina Gorenja vas - Poljane uredila prvotni dostop, ki je bil med drugo svetovno vojno uničen. Letos so napeljali elektriko in minulo nedeljo odprli še razstavo.
»Na ogled smo postavili dogajanje v času gradnje Rupnikove linije in nastanek Rapalske meje na panojih, poleg dodali kup originalnih predmetov, ki so jih uporabljali pri gradnji,« razloži Marjeta Šifrar iz občinske uprave. Ni si predstavljala, da bodo zbrali toliko različnih eksponatov, a sta pri zbiranju zelo pomagala Jože Tavčar iz Žetine in Peter Oblak iz Golega Vrha.
Na ogled je ročno orodje pa tudi karbidovke, posode, samokolnice, železniški tir, ki so ga uporabljali ob gradnji, železniško kolo … Kot kaže sedaj, se voz pridobivanja eksponatov še ni ustavil, saj domačini prinašajo nove. Tudi zato, ker so po vojni te predmete mnogi uporabljali doma, pri delu, znano je, da so mnoge bunkerje vsaj delno podrli, da bi dobili prepotreben material – železo – za gradnjo hiš. Samo na območju sedanje občine je kar 420 bunkerjev in utrdb!
Ureditev stalne razstave je vodila restavratorka Zdenka Kramar iz Gorenjskega muzeja Kranj, pomagali pa številni, ki jim je mar za eno bolj dragocenih dediščin Poljanske doline. Danes sta opremljeni dve dvorani v utrdbi, posebnost razstave je zemljevid, ki natančno določa mesta bunkerjev od Selške doline do Golega Vrha.
Državne meje, prejšnje in sedanje, ali meje v glavah so vedno delile ali odpirale polemike, tokrat so priložnost za sodelovanje in spoznavanje zgodovine. Gradnja obrambne linije v letih pred drugo svetovno vojno ni bila v Evropi nič posebnega, saj so jih gradili vsi, ltalijani so le nekaj kilometrov proč povlekli Alpski zid. Ponekod bolj, drugje manj tehnično dovršeno, nikjer pa nobena linija ni odigrala pomembnejše vloge.
Spremenilo pa se je življenje. Ob meji je bila vedno priložnost za kontrabant, ob živi meji večjo vlogo pridobijo vojaki. S svojo močjo in tudi pri domačinkah. Na drugi strani so prav zato osovraženi. O tem in še marsičem so na simpoziju o Rupnikovi liniji spregovorili dr. Dušan Nečak, dr. Damijan Guštin, Zvezdan Markovič, Miloš Habrnal in dr. Božo Repe. V soboto je v utrdbi v Golem Vrhu znova govorilo življenje, saj je skozi celoten dan potekal polfinale atraktivnega podzemnega balinanja v utrdbi Rupnikove linije.