Že več kot 136 tisoč sladkornih bolnikov
»Naš poglavitni cilj je ozaveščanje in izobraževanje javnosti o sladkorni bolezni in širjenje pozitivnih sporočil za preprečevanje naraščanja števila bolnikov,« je poudarila Jolanda Polanec, predsednica Društva diabetikov Kranj.
Zveza društev diabetikov Slovenije in lokalna društva diabetikov so izvedla številne aktivnosti, letos združene pod geslom Ljudje s sladkorno boleznijo so taki kot ti in jaz, ne obravnavajte jih drugače.
V okviru praznovanja dneva sladkorne bolezni 14. novembra je Društvo diabetikov Kranj pripravilo poseben program. Že dopoldne tega dne so v kranjskem Diabetičnem centru izvajali brezplačne meritve krvnega sladkorja in holesterola, popoldne pa se družili na Slovenskem trgu, imeli meritve krvnega sladkorja in pohod v okolico Kranja. Gimnazijo Kranj so osvetlili z modro, ki je mednarodna barva diabetesa. Že v ponedeljek so imeli brezplačne meritve gleženjskega indeksa, prav tako v Diabetičnem centru, v sredo pa so bile v avli Gorenjskega glasa brezplačne meritve krvnega sladkorja, sledilo je predavanje Marjana Kristanca, dr. med., specialista interne medicine, na temo Novosti pri zdravljenju sladkorne bolezni. Na temo Svetovanje lekarniškega farmacevta Gorenjskih lekarn je predavala Tea Germovnik, mag. farm. Kot je poudaril Kristanc, je v Sloveniji potrjenih več kot 136 tisoč sladkornih bolnikov. V svetu je 390 milijonov ljudi s sladkorno boleznijo, do leta 2050 se jih pričakuje še enkrat več. »Sladkorna bolezen je skupina presnovnih bolezni, katerim je skupna hiperglikemija, ki je posledica nezadostnega izločanja insulina ali njegovega delovanja ali obojega. Ves proces presnovne bolezni se začne že deset let pred odkritjem sladkorne bolezni. V osnovi govorim za tip 2, v osnovi gre najprej tudi za prekomerno telesno težo oziroma debelost,« je dejal Kristanc. Več kot 96 odstotkov bolnikov ima sladkorno bolezen tipa 2. Poznamo tudi sladkorno bolezen tipa 1, ko gre za absolutno pomanjkanje lastnega insulina, druge tipe (sekundarni, npr. pankreatogeni), nosečnostno sladkorno bolezen, moteno toleranco za glukozo, mejno bazalno glikemijo. »V prvi fazi je vedno najpomembnejša sprememba življenjskega sloga, kar pomeni pravilno in zdravo prehrano ter gibanje,« je poudaril zdravnik. Ko postanejo zdravila neizogibna, pa so po besedah Kristanca pri nas na voljo vsa sodobna zdravila. O tem, kako jih uživati, tudi v kombinaciji z drugimi zdravili, se je najbolje posvetovati z lekarniškim farmacevtom.