Prehiteva nas konkurenca
Na drugem Festivalu podjetništva so gospodarstveniki med drugim poudarili potrebi po debirokratizaciji ter sprejetju pogojev za večjo konkurenčnost gospodarstva.
Brdo pri Kranju – Z osrednjim dogodkom v Kongresnem centru Brdo se je v ponedeljek začel drugi Festival podjetništva, ki ga je organiziral SBC – Klub slovenskih podjetnikov. Na prireditvi z naslovom Naši podjetniki zmagujejo, kaj pa Slovenija so podjetniki različnih profilov delili svoje izkušnje in vizije o Sloveniji v prihodnje.
Politika je dokazala, da ne zna delati v dobro države, je bilo eno od osrednjih sporočil uvodnega nagovora predsednika SBC Joca Pečečnika. »Politika nam je dokazala, da ne zna delati v dobro države, ampak samo za svoj obstoj. Ne razume naših spodbujanj in prizadevanj, ne razume, da je lahko socialna država le tista, ki ima veliko prihodkov in čim nižje stroške,« je med drugim povedal Pečečnik in dodal, da je posledica slabega stanja, da nas prehiteva vsa evropska konkurenca, zato bodo v klubu pripravili programe in konkretne rešitve, ki jih bodo posredovali vladi. Predvsem si želijo davčne reforme in sprememb plačnega sistema, s čimer bi zagotovili višje plače zaposlenim in s tem konkurenčnost pri zagotavljanju delovne sile.
Na štirih panelih, ki so jih organizirali čez dan, so gostje med drugim iskali recept za Slovenijo, besedo pa so dali tudi uspešnim mladim podjetnikom. Tako je predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak opozoril, da je za majhno gospodarstvo, kakršno je slovensko, mednarodna konkurenčnost ključna, ta pa se tudi s predlogom zakona o obnovi zmanjšuje. Igor Akrapovič je izrazil zaskrbljenost nad »eksodusom« mladih visoko izobraženih kadrov, za katere zaradi visoke obdavčitve plač slovensko gospodarstvo ni več zanimivo.
Tudi na panelu mladih podjetnikov so sodelujoči poudarili podobne teme. Oviro vidijo v preveliki birokratizaciji. Damian Merlak, poslovnež in med drugim ustanovitelj Bitstampa, meni, da bi morali v državi bolj spodbujati trg tveganega kapitala, ki je manjkajoči člen v verigi. Sicer pa je denimo Tomaž Lah, direktor podjetja Nektar Natura, poudaril, da je Slovenija lahko odličen podjetniški inkubator za razvoj podjetniških idej, ki bi morda na večjem trgu lahko hitreje vzbudile pozornost konkurence. Glavna težava, ki jo vidi, sta nepredvidljivost in hitro spreminjanje zakonodaje.