Bogati bogatijo tudi v krizi
Managerjeva lestvica stotih najbogatejših Slovencev je v primerjavi s prejšnjimi močno spremenjena in premešana, skupna vrednost premoženja vseh pa znaša 3,3 milijarde evrov.
Kranj – Na sedmi lestvici najbogatejših Slovencev tako kot lani in predlani kraljuje Sandi Češko, 60-odstotni lastnik Studia Moderna (Kozmodisk, Dormeo, Top Shop), ki je premoženje od lani povečal za 12 odstotkov, na 460 milijonov evrov. »Ne ukvarjam se z ocenami premoženja, saj lahko nihajo iz meseca v mesec,« je za TV Slovenija povedal Češko in tudi, da je uspešen zaradi ekipe sodelavcev, ki zna težave reševati, ne opisovati. Mimogrede, ameriški Forbes ga je ustoličil na drugo mesto najbogatejših Balkancev.
Drugo mesto slovenske lestvice zasedata Albin in Tatjana Doberšek z 274 milijoni evrov premoženja. Njuno podjetje Engineering Dobersek, ki sta ga leta 1983 ustanovila v Nemčiji, je lani podvojilo prihodke na 130 milijonov evrov. Tretji je Joc Pečečnik s 188 milijoni evrov premoženja. Pečečnik je vse bolj uveljavljeno ime v svetovni igralniški industriji, tudi njegova skupina Elektronček s sedežem v Mengšu (tako ga imamo tudi Gorenjci za svojega) ima tri podjetja v Ameriki, Kanadi in Avstraliji.
Na četrtem mestu sta Samo in Iza Login s 146 milijoni evrov premoženja za mobilno aplikacijo Talking Tom in sta prva, ki ju je tudi revija Manager označila za Gorenjca. Gorenjcev je na lestvici stotih najbogatejših enajst, torej dobra desetina ali malce nad siceršnjim povprečjem v državi na več področjih. Zakoncema Login sledijo Franjo in Zvonka Žnidar s podjetjem Janus Trade (Samsung), nato nekdanja lastnika Terma (danes Knauf Insulaton) iz Škofje Loke Vanda in Janez Deželak.
Na četrtem mestu so družina Ažman in Vlasta Likozar, lastniki loškega podjetja Difa, ki izdeluje ulitke za avtomobilsko industrijo. Naslednja gorenjska milijonarja sta znova zakonca – lastnika ARC Kranj Mitja Kolman in Andreja Bohinc Kolman, sledijo družina Gorenšek (Diagnostični center Bled), Štefan Čebašek (Tinex) ter lastniki podjetja Filc Alex Luckmann, Jurij Cof, Franc Hribar in Barbara Vrčkovnik Čepin. Prav zaradi slednje četverice je gorenjsko mesto milijonarjev Škofja Loka.
V Managerju izpostavljajo tudi škofjeloško podjetje LTH Ulitki, ki ga je 12 vodilnih nekdanjega TCG Unitech LTH-ol prevzelo za 5,2 milijona evrov, danes pa je njihovo premoženje vredno kar 25-krat več. Če letos poslujejo tako uspešno kot v letih od prevzema (in tudi pred nastopom krize), se bo vseh 12, vključno z nekdanjim direktorjem Markom Golobom in sedanjim direktorjem Andrejem Kranjcem, prihodnje leto znašlo na lestvici stotih najbogatejših.
V sedmih letih sta se na lestvici zamenjali približno dve tretjini oseb. Na njej tako letos ni še pred kratkim cenjenih gospodarstvenikov. Še več, nekateri so v kazenskih postopkih, med njimi nekateri celo v zaporu. Zanimivo je, da je večina na lestvici do premoženja prišla pošteno, s svojimi idejami, znanjem, izkušnjami, drznostjo, … In takšne Slovenija (in Gorenjska) potrebuje.