Proti nizkim preletom letal
Civilna iniciativa zahteva popolno prepoved letenja letal v nočnem času in nizkih preletov nad Šenčurjem.
Zaradi prekomernega hrupa, ki ga povzročajo nizki preleti letal nad Šenčurjem, so novembra ustanovili Civilno iniciativo občanov Občine Šenčur glede problematike motenja okolja zaradi preletov letal. Njeni predstavniki in župan Miro Kozelj so se kmalu zatem sestali z vodstvom letališča Jožeta Pučnika in predstavniki pristojnih državnih institucij ter jim predstavili sedem zahtev civilne iniciative. Dogovorili so se, da se znova sestanejo 22. januarja, ko bodo predstavili predloge za rešitev problema.
»Zahtevamo popolno prepoved letenja v nočnem času od 22. do 5. ure zjutraj in prepoved letenja nad Šenčurjem in bližnjimi zaselki, razen v primeru izrednih vremenskih razmer. Zahtevamo tudi postavitev protihrupne zaščite v smeri Šenčurja, katero so obljubili pri zadnji rekonstrukciji letališča oziroma goloseku gozdov v obdobju 1978/79. Prav tako je naša zahteva izdelava monitoringa hrupa in emisij s strani neodvisne institucije, omejitev trenažnih poletov na dnevni čas ter prepoved poletov športnih letal in starih letal, ki ogrožajo tudi varnost občanov,« je zahteve strnil Branko Pajer, predsednik civilne iniciative.
Mag. Franc Željko Županič, generalni direktor direktorata za civilno letalstvo, je opozoril, da so meritve hrupa zahtevane šele, ko je na letališču izvedenih več kot 50 tisoč premikov letal na leto, kar pa na letališču Jožeta Pučnika ne bo vsaj še do leta 2010, kljub temu pa bodo že naslednje leto začeli pripravljati vse potrebno za njihovo izvajanje. »Rešitev je možno najti v procedurah pristajanja in vzletanja, svoje pa bo prispevala tudi postavitev horizontalne zaščite pred hrupom,« je dejal predsednik uprave Aerodroma Ljubljane Zmago Skubir.