Zaradi toplarne spet vroče

Zakaj ne pojasnijo, kam je izginilo 20 tisoč kubičnih metrov sekancev v Toplarni Železniki, je bilo vprašanje županu in občinski upravi na izredni seji, ki so jo v ponedeljek sklicali člani programske skupine v občinskem svetu.

Železniki – Programsko skupino sestavljajo člani strank SDS in Premik, izredno sejo pa so zahtevali zaradi domnevnih nepravilnosti pri poslovanju Toplarne Železniki. Deset koalicijskih svetnikov in župan Anton Luznar so napovedali, da se seje ne bodo udeležili in tako so o dvomih, povezanih s toplarno, svetniki programske skupine in nekateri člani odbora za gospodarske dejavnosti razprav­ljali kar sami. Zaradi obstrukcije koalicije pa niso mogli veljavno sklepati.

Odbor za gospodarske dejavnosti na nepravilnosti opozarja od poletja, ko je obravnaval revidirano poročilo poslovanja toplarne za leto 2012, v njem pa je največje dvome zbudilo 20 tisoč kubičnih metrov sekancev, kolikor naj bi jih toplarna kupila več, kot jih je porabila. Po besedah predsednika odbora Petra Mesca so od župana Antona Luznarja in podžupana Janeza Ferlana, zadolženega za energetiko (in v minulih dvanajstih letih tudi nadzornika v toplarni), zahtevali, da stvari raziščeta in ukrepata. Mesec meni, da župan in občinska uprava nista storila dovolj, zato so »v korist občanov, gospodarskih družb in javnih sredstev« sami sklicali izredno sejo. Opozoril je tudi na pritiske, ki naj bi jih posamezniki v zvezi s toplarno izvajali na nekatere svetnike in njihove družinske člane. Da problemi s toplarno niso od včeraj, je opozoril član odbora za gospodarske dejavnosti in svetnik v prejšnji sestavi občinskega sveta Peter Prezelj. Že pred leti so ob poskusih, da bi toplarna podražila energijo, opozarjali na visoke stroške dela v njej, sedaj pa se pojav­lja dvom v porabo surovine, odpis lesne biomase, manjko dobavnic …

Izredne seje se je udeležil tudi Robert Ravnihar, ki od leta 2012 zastopa občino v nadzornem svetu toplarne. Občina je večinska lastnica toplarne, zaradi česar svetniki programske skupien tudi zahtevajo,da zavzame aktivnejšo vlogo pri razčiščevanju nepravilnosti. Ravnihar je dejal, da je njegova naloga v nadziranju tekočega poslovanja toplarne, v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi za nazaj pa bo županu predlagal, naj se opravi revizija za obdobje od leta 2009 do 2012, za katero obstajajo največji dvomi glede nabave surovin. »Želim delovati konstruktivno, zato bom županu predlagal ustanovitev komisije, ki naj v zvezi s toplarno odgovori na stvari, ki so sporne. V komisiji naj bi bili predstavniki koalicije in opozicije, nekdanjih in sedanjih nadzornikov, stroke in tudi župan,« je povedal Ravnihar.

Župan Anton Luznar je po izredni seji za Gorenjski glas dejal, da je sprožil nekatere aktivnosti, povezane z neskladnostmi v revidiranem poročilu, med drugim je pozval predsednika nazornega sveta toplarne, naj sled­nje razišče in izdela poročilo, ki ga bo potem obravnaval odbor za gospodarske dejavnosti in tudi občinski svet. Izredne seje se ni udeležil, ker se s takšnim načinom ne strinja, dejal pa je, da bo tematika v zvezi s toplarno predmet redne seje občinskega sveta 7. novembra, na katero bodo povabljeni tudi nadzorniki. Razmiš­lja tudi o zahtevi za revizijo poslovanja toplarne za čas od leta 2009 do 2012.

Neskladje zaradi napak v merilni metodi

Kako pojasnjujejo »izginotje« 20 kubičnih metrov sekancev, pa smo vprašali direktorja toplarne Štefana Beznika. »Ugotovljena razlika iz revidiranega poročila se nanaša na leta 2009, 2010 in 2011. Razlika, ki nastaja, je posledica neskladnosti podatkov v internih evidencah, ki se vodijo v nasutih metrih (nm3). Vzrok za neskladnosti je netočnost v merilni metodi, ki se uporablja pri odpisu goriva. Na podlagi praktičnega preizkusa inventurne komisije je bilo ugotovljeno, da se glede na volumen nakladalne posode, podatki o porabi vodijo tudi z 20-odstotnim pogreškom oziroma da se je toliko goriva premalo zavedlo v evidence o porabi goriva. Te ugotovitve je podprla tudi izdelana študija porabe goriva za leto 2012, ki jo je izdelalo zunanje podjetje. Vzroki za nastanek neskladnosti so v načinu skladiščenja ter deloma tudi v človeškem faktorju (pravilna ocenitev količine v nakladalni posodi). Z omenjeno problematiko zalog sem se pričel aktivno ukvarjati že kmalu po nastopu funkcije v letu 2012. Navkljub izvedenim določenim ukrepom in izboljšanemu informacijskemu sistemu še vedno opažamo določen razkorak v evidencah,« pojasnjuje Beznik. Na zahtevo nadzornega sveta je bilo pripravljeno pisno poročilo o vzrokih za nastanek omenjenih neskladij v evidencah, kar so nadzorniki obravnavali 15. oktobra. »Na podlagi mojih pojasnil, ugotovitev inventurne komisije ter na podlagi izdelane študije se je nadzorni svet toplarne soglasno strinjal, da za leto 2012 neskladnosti izhajajo iz netočnosti pri merilni metodi. Nadzorni svet je bil tudi mnenja, da lahko sklepa, da je tudi v preteklih letih zaradi netočne merilne metode prihajalo do razhajanj v evidencah,« še pravi Beznik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 26. december 2022 / 09:18

Potrdili osnutek proračuna

Cerkljanski svetniki so v sredo v prvem branju potrdili občinski proračun za prihodnje leto.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007