Rezultati policije so izjemni
Tako o opravljenem delu policije v prvih devetih mesecih letošnjega leta pravi notranji minister Gregor Virant. »Zavedamo se, da smo servis državljanov,« poudarja prvi policist v državi Stanislav Veniger.
Ljubljana – »Rezultati dela policije v prvih devetih mesecih letos so izjemni,« predvsem na področju pregona gospodarske kriminalitete, je na predstavitvi rezultatov dela policije v prvih devetih mesecih dejal notranji minister Gregor Virant in zagotovil, da se bo skupaj z vlado zavzemal, da bo imela policija zadostna sredstva za učinkovito delo. »Kljub vsem težavam, s katerimi se srečujemo, se absolutno zavedamo, da naše delo ni samo sebi namen, temveč smo servis državljanov,« pa je poudaril generalni direktor policije Stanislav Veniger in ocenil, da Slovenija še vedno sodi med najbolj varne države: »Ne glede na to, kako težke so trenutne javnofinančne razmere, se mora pomena varnosti zavedati tudi država in delo policije ustrezno ovrednotiti.«
Obseg obravnavane gospodarske kriminalitete se je v prvih devetih mesecih zares skokovito povečal, in sicer z 8852 obravnavanih kaznivih dejanj v letu 2012 na letošnjih 14.106, zaradi katerih je nastalo za skoraj 319 milijonov evrov premoženjske škode. Preiskanost gospodarske kriminalitete je kar 86,8-odstotna. Število obravnavnih oseb zaradi suma storitve gospodarskih kaznivih dejanj se je z lanskih 11.548 povečalo na 19.369. V največjem porastu, za kar 241 odstotkov, so kazniva dejanja zoper delovno razmerje in socialno varnost, za 62 odstotkov je naraslo število kaznivih dejanj zoper gospodarstvo in za slabo polovico dejanja zoper premoženje. Pomenljiv je podatek, da se je delo policije na področju gospodarske kriminalitete v zadnjih petih letih povečalo kar za 62 odstotkov.
Letos se je zmanjšalo tako število obravnavanih kaznivih dejanj s področja orožja in eksplozije kakor tudi s področja prepovedanih drog, precej več kot lani pa so se slovenski policisti ukvarjali s preiskovanjem trgovine z ljudmi in zlorabe prostitucije; letos so obravnavali že 61 takih kaznivih dejanj, lani v enakem obdobju samo enajst. V porastu je tudi premoženjska kriminaliteta – z lanskih slabih 46 tisoč kaznivih dejanj na letošnjih 52 tisoč. Za pet odstotkov je boljša tudi njihova preiskanost (29,6-odstotna).
Doslej so kriminalisti uspeli razrešiti še vse letošnje umore in uboje. Čeprav je prijavljenih primerov bilo manj, je družinsko nasilje še vedno velik problem slovenske družbe, ugotavljajo na policiji. Letos so kriminalisti med drugim obravnavali 509 kaznivih dejanj s področja zanemarjanja otrok oz. mladoletnih oseb in zabeležili nekaj manj primerov spolnih zlorab otrok. Zaskrbljujoče pa je, da so mladoletne osebe tudi storilci različnih oblik spolnih zlorab (posilstva, spolni napadi) in tudi umorov.
Prometna varnost se je nekoliko izboljšala, čeprav beležijo dve smrtni žrtvi prometnih nesreč več kot lani (letos 89). Precej manj pa je bilo hudo ranjenih – lani 667, letos 526.
Splošna kriza se odraža tudi v razpoloženju državljanov ob izvajanju različnih ukrepov državne oblasti, zaradi česar so državljani do uradnih oseb čedalje pogosteje nasilni, še ugotavljajo policisti, ki pa opozarjajo na iztrošenost njihove opreme in voznega parka, za kar pa je v proračunu namenjeno tudi vse manj denarja. Po trenutnem predlogu za prihodnji dve leti se sredstva za investicije in materialne stroške zmanjšujejo še za dodatnih 24 odstotkov.