Odpoved tudi trem gorenjskim policistom
Policija je zaradi načrtovanja policijskega nadzora ministra Borisa Koprivnikarja zoper sedem policistov, od tega tri gorenjske, uvedla postopek izredne odpovedi o zaposlitvi.
Škofja Loka – Zaradi domnevnega načrtovanja izvedbe prometne kontrole nad podpredsednikom vlade in ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem 29. novembra lani sedmim policistom grozi izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi. Generalni direktor policije Marjan Frank je namreč v sredo potrdil, da so uvedli postopek izredne odpovedi za pet policijskih sindikalistov (tudi kranjskega), ki so sodelovali v prejšnji teden razkritem dopisovanju v klepetalnici zaprte Facebookove skupine, in za škofjeloška policista, ki sta prometno kontrolo izvedla, saj ne sme tolerirati njihovih dejanj, s katerimi so ministra nameravali diskreditirati kot glavnega pogajalca vlade. Pri tem je prvi mož slovenske policije dejal, da mu je žal policistov, ki sta prometno kontrolo izvedla, saj sta bila na neki način zlorabljena. »Po razgovoru z vodstvom njihovih enot sodeč, gre za dobra policista in za vsakega takega policista mi je resnično žal. Postopek še ni zaključen, vsi, zoper katere je bil uveden postopek, imajo pravico do zagovora in moja končna odločitev bo odvisna od tega, kako se bodo zagovarjali,« je pristavil.
Generalni direktor policije je pojasnil, da so v naknadnem notranjem nadzoru na policiji potrdili obstoj komunikacije med policisti, ki se je prejšnji teden pojavila v medijih. »Iz ugotovitev izhaja, da je več policistov huje kršilo pogodbene obveznosti in da je bila zaradi tega povzročena velika škoda za vse policiste in policijo kot institucijo,« je dejal.
Sprejeta odločitev o delovnopravnih ukrepih zoper sedem policistov je po Fankovih besedah plod načelnosti in stališč, da morajo policisti predstavljati moralno avtoriteto že zaradi poslanstva, ki ga opravljajo, in od tega ne bodo odstopali. »Ščitili bomo policiste, ki bodo delali zakonito, takšnih motivov pa ne moremo zagovarjati,« je razložil.
Fank je sicer potrdil, da t. i. selekcioniranje subjektov v policijskih postopkih obstaja, saj morajo policisti usmeriti svoje postopke v storilce oziroma kršitelje, ki predstavljajo varnostni problem na področju prometa in kriminalitete. »Izključni motiv usmerjanja postopkov v takšne osebe je zagotavljanje varnosti. Kakršen koli drugi motiv je nesprejemljiv,« je še dejal generalni direktor policije, ki je ob tem zavrnil namigovanja, da je bila anonimna informacija o spornem dopisovanju policistov posredovana medijem z namenom zmanjševanja pogajalske moči policijskega sindikata. »Če si v tem trenutku kdo ne želi zastoja pogajanj, je to vodstvo policije,« je zatrdil.
Po besedah vodje Službe generalnega direktorja policije Tomaža Pečjaka je bilo iz zapisov dogovarjanja med policisti ugotovljeno, da so se ves čas načrtovanja, izvajanja in po storjenem dejanju zavedali nezakonitosti svojih ravnanj ter nastalih prepovedanih posledic. »Z zbranimi obvestili ter pregledom listin in evidenc je bilo ugotovljeno, da je v komunikaciji sodelovalo vsaj 15 policistov iz različnih policijskih uprav,« je dejal. Pet oseb je v komunikaciji aktivno iskalo policiste, ki bi izvršili omenjeno dejanje, se dogovarjalo in usklajevalo za postopek policistov z ministrom v cestnem prometu ter dva policista v tem dejanju napeljalo, da sta izvršila kaznivo dejanje zlorabe položaja ali pravic, s tem pa so vpleteni huje kršili pogodbene obveznosti in povzročili veliko škodo policiji, je dodal.
Med policisti, ki so prejeli sklep o prepovedi opravljanja dela za čas trajanja postopka izredne odpovedi, je tudi predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič. Iz sindikata so sporočili, da bodo uporabili vsa pravna sredstva za zaščito svojih članov, še zlasti pa policistov, ki sta izvedla postopek ustavitve ministra Borisa Koprivnikarja. Slednja sta sicer že najela svoja odvetnika.
Medtem ko na policiji dopuščajo možnost, da bodo zaradi obravnavanih nepravilnosti preučili razloge za odstop od kolektivne pogodbe, pa je minister Koprivnikar poudaril, da ta zaplet ne sme vplivati na odnose vlade s sindikatom in na urejanje tega področja. Zato po njegovem mnenju tudi ne more biti razlog za odpoved kolektivne pogodbe s policisti.