Kranj je odprto mesto
To bodo z jutri napovedanim shodom za solidarno in svobodno Gorenjsko skušali dokazati organizatorji in udeleženci shoda, ki bo potekal pri Prešernovem gledališču v Kranju.
Kranj – »Dogodki v zadnjih tednih so na mesto Kranj in celotno Gorenjsko vrgli temno senco. Potem ko so si nekateri vzeli pravico in se v imenu vseh prebivalcev zoperstavili nastanitvi begunskih otrok, je v javnosti nastal vtis, da Kranj ne premore niti trohice sočutja in solidarnosti, celo do nemočnih otrok brez spremstva ali varnega zatočišča ne. Nekatere politične stranke in organizirane skupine so svoj pravi namen skušale zakriti z zlorabo strahu, slabega socialnega položaja in pomanjkanja informacij. Plapolanje domobranskih in neonacističnih simbolov na obronkih mesta nas prestavlja v pretekli čas, za katerega smo upali, da se ne ponovi nikdar več. Vse te podobe so prek domačih in tujih medijev naslikale napačno podobo Kranja kot ksenofobnega in rasističnega mesta. A Kranj je v resnici drugačen. Tukaj v sožitju živimo ljudje z vseh koncev Slovenije in držav bivše Jugoslavije. V mestu živijo tudi prebivalci mnogih drugih narodnosti, ras, veroizpovedi in svetovnih nazorov. Skoraj vsi, ki danes živimo v Kranju, smo priseljenci ali njihovi potomci. Vsi skupaj ustvarjamo podobo mesta. Vsi doprinesemo k skupni blaginji. Zato pokažimo, da je Kranj odprto mesto, ki se ne boji šestih otrok. Pokažimo, da je Kranj mesto, ki je pripravljeno pomagati sočloveku. Pokažimo, da smo prebivalci in prebivalke mesta samozavestni, odprti in sočutni,« so zapisali organizatorji, ki shod propagirajo prek medijev in tudi FB-strani.
Organizatorji tudi dodajajo, da so se številni v Kranj priseljevali v iskanju boljšega življenja. »Sem so pred takimi in drugačnimi težavami pribežali mnogi, pa smo jim ponudili varno zatočišče. To je resnica Kranja, ki jo moramo obuditi. Zato vabimo vse, da se v soboto, 12. marca, ob 11. uri zberemo na trgu pred Prešernovim gledališčem v Kranju in izrečemo glasen 'ne' izključevanju ljudi. Izrazimo jasno solidarnost z vsemi, ki niso imeli te sreče, da bi živeli v okolju brez vojne. Med preostale državljane prenesimo sporočilo, da je Kranj mesto, v katerem človeka ne sodimo po barvi kože ali narodnosti, ampak po njegovih dejanjih. Naj prihodnje generacije vidijo, da v trenutku, ko je fašizem spet začel dvigovati svoje kremplje, nismo bili tiho,« še dodajajo in pojasnjujejo, da lahko za več informacij pišite na: protirasisticna.gorenjska@gmail.com ali se pozanimate na FB.