Pozor(!)ni za okolje
Kampanja Pozor(!)ni za okolje se vse bolj širi po Sloveniji, letos sodeluje že 44 partnerjev.
Pred dnevi se je s podpisom pisma o partnerstvu med 44 organizacijami začel že četrti krog akcije, ki na pobudo kranjske družbe Goodyear Dunlop Sava Tires spodbuja dijake in širšo skupnost k pravilnemu odnosu do okolja. Letos tako sodeluje več kot dvanajst tisoč dijakov iz 26 srednjih šol.
Andrew Harper, proizvodni direktor kranjske tovarne pnevmatik, je ob zagonu letošnjega kroga kampanje poudaril, da vsako leto dosegajo zastavljene cilje: »Okoljska ozaveščenost dijakov se veča. Zgovoren je podatek z zaključka lanske kampanje, da se več kot dve tretjini dijakov, ki so sodelovali v raziskavi, zaveda pomena ločevanja odpadkov. Še leto prej je odgovor, da je ločeno zbiranje odpadkov nujno in koristno, izbrala le polovica vprašanih dijakov.«
Po štirih letih je družbi Goodyear Dunlop Sava Tires uspelo privabiti 44 partnerjev ali skoraj štirikrat več kot v prvem krogu, ko so sodelovale izključno gorenjske šole in organizacije. Lani se je kampanji pridružilo tudi ministrstvo za kmetijsko in okolje, enako tudi letos. »Postali smo družba, ki veliko koristi neobnovljive vire energije, zato moramo spremeniti vzorce obnašanja,« pravi Branko Ravnik, v. d. generalnega direktorja Direktorata za okolje, in nadaljuje: »Prav je, da poskrbimo za ponovno uporabo in recikliranje odpadkov, energetsko izrabo slednjih in šele na koncu za njihovo odlaganjem. Zavest o ločevanju se dviga na vseh ravneh. Tudi zaradi tovrstnih akcij.«
Kampanjo Pozor(!)ni za okolje je družba Goodyear Dunlop Sava Tires na pobudo sodelavcev zasnovala z namenom opozarjanja širše skupnosti na nepravilnosti pri vsakdanjem odnosu do okolja ter ozaveščanja o pravilnem ravnanju z okoljem. Lansko šolsko leto so se dijakom srednjih šol iz Gorenjske, kjer se kampanja začela, pridružili še dijaki srednjih šol iz celotne Slovenije.
Osrednja aktivnost v kampanji je tekmovanje med sodelujočimi šolami, razdeljeno na tri dele. Šole iz Gorenjske, ki so v kampanjo vključene že od šolskega leta 2010/11, bodo tako kot v preteklih letih tekmovale v ločenem zbiranju odpadkov. Vse šole v projektu pa bodo tekmovale še v organizaciji EKOdneva ter izvajanju EKOnačrta.
V sklopu EKOdneva bo posamezna šola organizirala aktivnosti, namenjene ozaveščanju dijakov in širše lokalne skupnosti. Namen organizacije takšnega dne je ozaveščanje, povezovanje in aktiviranje širše okolice k pozornemu odnosu do okolja. V tekmovanju v izvajanju EKOnačrta pa bo posamezna šola poskrbela za čim učinkovitejše ravnanje z odpadki, energijo in vodo.