
M Sora odprla novo stavbo Norica
Nova stavba družbe M Sora v Žireh je tudi njihov ponos, saj so vanjo vložili vse svoje proizvode. Selitev dejavnosti iz Radovljice in združitev pod eno streho v Žireh že kaže rezultate.
Žiri – Z začetkom leta se je dejavnost podjetja Norica iz Radovljice preselila k matični družbi M Sora v Žiri, v dobrem letu pa so zgradili tudi novo poslovno-skladiščno stavbo. »Tradicionalno zadnji avgustovski petek namenimo srečanju s poslovnimi partnerji, letos ga združujemo s slavnostnim odprtjem novih prostorov, čeprav jih uporabljamo že od začetka leta,« o odprtju nove stavbe pravi Aleš Dolenc, direktor delniške družbe M Sora.
Žirovci so podjetje Norica iz Radovljice kupili leta 2000, deloma zato, ker se je prejšnji lastnik odločil za opustitev programa proizvodnje stavbnega okovja in se je tako ponudila priložnost, deloma zaradi dopolnjevanja in po drugi strani konkurenčnega programa. Dejavnost Norice se je z leti krepila, enako je dejavnost stavbnega okovja rasla tudi v Žireh, s tem pa so nastopile tudi najrazličnejše težave, pojasnjuje Dolenc: »Podvajale so se zaloge in logistika, nastajali so nepotrebni stroški; z rastjo je prišla tudi težava v komunikaciji, opazili smo, da se vse preveč ukvarjamo z operativnimi posli, združeni bi bili bolje organizirani.«
Tako je padla ideja po selitvi dejavnosti Norica v Žiri, kjer se že kažejo učinki nižjih stroškov skladiščenja in transporta. Hkrati delo na eni lokaciji omogoča specializacijo dela posameznikov za določene programe, saj je Norica poleg stavbnega okovja znana tudi po avtomatskih vratih, samozapiralih in podobno. Zelo pomemben razlog za selitev je bilo tudi pomanjkanje prostora v Radovljici, možnosti za širitev ni bilo, v Žireh pa je imela M Sora v lasti nekaj zemljišč, del so dokupili in začeli graditi.
Odločnejši koraki v tujini
»Danes se že vidijo pozitivni učinki,« pravi Aleš Dolenc, ki je v petek prerezal slavnostni trak in tako simbolično predal namenu 2,3 milijona evrov vredno investicijo. Naložbe v gospodarsko težkih časih so, tudi za uspešna podjetja, kot je M Sora, zelo redke. Direktor razloži, da so letos prihodki tako pri Norici kot pri oknih za štiri do pet odstotkov manjši kot leto prej v enakem obdobju, saj je šlo veliko kupcev v stečaj ali se spopada z likvidnostnimi ali drugimi težavami. Delno je prodaja manjša tudi zato, ker so v družbi previdni zaradi plačilne nediscipline (in ne prodajajo vsakemu), oživitve gradbeništva v Sloveniji pa še ni na vidiku.
»Dobro je, da smo se v preteklih letih odločili za odločnejši pohod v tujino, sicer bi bil padec prihodkov še višji, tako pa padec doma ublažimo z rastjo na tujih trgih,« razloži Dolenc in pove tudi, da je slovenski trg za M Soro veliko premajhen: »Dvomim, da bo slovensko gradbeništvo še kdaj tako veliko, kot je bilo tik pred zlomom. Morda lahko pričakujemo rast in boljše rezultate na našem področju, saj se bo trend energetsko varčnih stavb še dvigoval.«
S selitvijo Norice je M Sora v Žiri pripeljala tudi 15 novih delovnih mest, tudi sicer pa industrijska cona v Žireh raste in je v njej veliko novega. Aleš Dolenc resno pove, da so njihovi obiskovalci iz Slovenije in tujine presenečeni, saj se v mesto pripeljejo po zelo slabih cestah (ponavadi skozi Logatec, kjer so velike udarne luknje, ali skozi Škofjo Loko, kjer promet skozi mestno jedro že dolgo presega možnosti normalnega prometa), nato pa v coni vidijo veliko novih stavb in se čudijo napredku.
M Sora sicer nove tovarniške stavbe odpira na približno pet let: leta 2002 so odprli stavbo okovja, leta 2007 so odprli novo tovarno Mizarstva (okna), letos še stavbo Norica. Pri slednji so želeli pokazati čim več proizvodov, ki jih delajo ali tržijo: njihova so okna in avtomatska vrata, protipožarni sistemi, okovja, avtomatski sistemi odpiranja in zapiranja … V skladu s svojo filozofijo dela so zgradili energetsko učinkovito in okolju prijazno stavbo.