Leksikon o živalih in priročnik o cvetju
Dobre naravoslovne knjige vedno prevajajo strokovnjaki, ki se prilagodijo tako bralcu kot - po potrebi - deželi, v kateri bo knjiga izšla.
Kako v kopici poljudne naravoslovne literature, ki je na voljo v slovenskih knjigarnah, izbrati tisto najbolj uporabno? »V knjigi poiščite informacijo o tem, katera založba jo je izdala, in poglejte, kdo jo je prevedel. Če so jo prevajali strokovnjaki z določenega področja, ste na dobri poti,« je povedal direktor založbe Narava Peter Virnik in dodal, da dober naravoslovni priročnik poleg strokovnosti odlikujejo tudi preglednost ter jasen, enostaven, slehernemu bralcu razumljiv jezik. Tega so se držali v dveh najnovejših knjigah: Veliki leksikon živali in Cvetoče okrasne rastline od A do Ž.
Veliki leksikon živali je posebnost na našem trgu
Veliki leksikon živali, ki vsebuje reprezentativni pregled živalstva v okrog 1200 geslih in več kot 1000 slikah, je novost na slovenskem tržišču, saj podobne knjige v Sloveniji še nismo imeli. Peter Virnik pravi, da je bila priprava leksikona velik zalogaj. »Založbe se veliko raje odločajo za prevode enciklopedij, s katerimi je precej manj dela. V leksikonu moramo namreč vsa gesla najprej prevesti in nato skupaj s fotografijami urediti po abecednem vrstnem redu, ki je v vsakem jeziku drugačen,« je povedal. Slovenskim bralcem je bil doslej na voljo le bistveno manjši leksikon živali s črno-belimi fotografijami. »Novi leksikon je že pred dvema letoma iz nemščine začel prevajati sedaj žal že pokojni priznani slovenski biolog, fotograf in nekdanji direktor Prirodoslovnega muzeja Slovenije Marko Aljančič, zato knjigo posvečamo njegovemu spominu.«
Cvetoče okrasne rastline od A do Ž
Knjigo Cvetoče okrasne rastline od A do Ž so iz britanskega originala prav tako prevajali in v dobršnem delu slovenskim razmeram prilagodili domači strokovnjaki. Posamezne rastline so v priročniku predstavljene z velikimi fotografijami ter s kratkimi, praktičnimi opisi lastnosti, rastnega okolja, ki ustreza posamezni rastlini, in z opisi načinov gojenja ter obrezovanja. Oba priročnika sta v prikladnem formatu 17 x 22 oziroma 15 x 19 centimetrov in priročna kljub dokaj velikemu obsegu – Leksikon živali ima skoraj 500 strani, okrasne rastline več kot tisoč. »Vsekakor sta to knjigi, ki nista pozabljeni na polici, temveč ostaneta na mizi, namenjeni vsakdanji uporabi,« je prepričan Peter Virnik.