"Kolobocija" s ceno elektrike
Na Elektro Gorenjska so lani sicer poslovali z dobičkom, vendar pri prodaji elektrike gospodinjstvom spet ustvarili izgubo.
Kranj – Vsi postopki v zvezi z januarsko podražitvijo električne energije za gospodinjstva, ki so polemično odmevali tudi v našem časopisu, še niso končani. Kako na to gleda Jože Knavs, predsednik uprave Elektro Gorenjska?
Za leto 2007 je mogoče reči, da je bilo za podjetja s področja elektro distribucije precej pomembno. Kaj ga je najbolj zaznamovalo?
»Za preteklo leto lahko rečem, da sta naše poslovanje zaznamovala dva pomembna dogodka: državni projekt uvedbe evra in elektroenergetski projekt sprostitve trga z električno energijo in vzpostavitev sistemskega operaterja s koncesijo za izvajanje sistemskih storitev na distribucijskem omrežju. Glede na razmere, mislim, da je Elektro Gorenjska posloval uspešno. Ustvarili smo za 1,7 milijona evrov dobička pred obdavčitvijo. Tako kot v preteklih letih je bila tudi lani ustvarjena pri prodaji električne energije gospodinjstvom izguba, tokrat za okoli dva milijona evrov.«
O sprostitvi trga z električno energijo smo se že pogovarjali. Lani ste ocenjevali, da je bila sprostitev pripravljena le na pol. Kakšno je vaše mnenje sedaj?
»Za kakšno sprostitev gre, najbolje ilustrira podatek o tem, da je od lanskega polletja, ko je formalno bila uvedena, pristopilo k Elektru Gorenjska natančno pet novih uporabnikov, odstopilo pa še manj. Številke so podobne pri vseh elektrodistribucijah po Sloveniji. Po meni znanih podatkih je bilo v Sloveniji manj kot 25 prestopov.
Problem je seveda v nizki ceni električne energije za gospodinjstva. Veliko je bilo pritiskov in omenjanja družbene odgovornosti, čeprav je jasno, da morajo pri prodaji električne energije poslovni uporabniki pokrivati del cene energije za gospodinjstva. Osebno se s tem nikakor ne morem strinjati. Cena bi tudi pri prodaji gospodinjstvom morala pokrivati stroške in omogočati normalen dobiček. Dokler se ta razmerja ne uredijo, je o prostem trgu z električno energijo težko govoriti.«
Za kvalitetno preskrbo z elektriko so izrednega pomena vlaganja v omrežje. Kaj ste v tej smeri opravili lani?
»Nesporno je, da je Elektro Gorenjska v zadnjih letih zelo veliko vlagal v elektrodistribucijsko omrežje. Naše letne investicije dosegajo letno okoli 15 milijonov evrov in vsa načrtovana vlaganja smo izvršili. Naš največji lanski investicijski projekt je bil 20-kilovoltni kabelski daljnovod Jesenice–Kranjska Gora, s katerim smo tik pred zdajci rešili vse zahtevnejše napajanje tega turistično vse bolj cvetočega kraja. Naprave za zasneževanje brez tega ne bi obratovale. Tudi napajanje na letališču Brnik smo z dvostranskim kablom uspešno rešili.
Kaj pa letos?
»Investicijska aktivnost se pospešeno nadaljuje. Naj omenim gradnjo razdelilne transformatorske postaje (RTP) Moste, ki je skupni projekt Elektra Gorenjska, ELES-a in Savskih elektrarn; v teku je gradnja RTP Železniki, pripravlja se gradnja v Škofji Loki, širi se RTP v Radovljici, velika investicija je menjava transformatorjev na Laborah. Naj pripomnim, da je prav za elektroenergetske investicije izredno zahtevna papirna priprava, zbiranje vseh potrebnih dovoljenj in soglasij - to velja žal tudi za našo največjo načrtovano investicijo, povezovalni 110-kilovoltni daljnovod Bohinj–Železniki.«
Konec preteklega leta je bilo veliko prahu zaradi podražitev električne energije. Slovenski elektrodistributerji ste si vzeli pravico določiti novo končno ceno – vsi enako, in padli v 'nemilost' pri ministrstvu za gospodarstvo, ki je prav tedaj razglasilo vojno proti inflaciji ter vas prijavilo Uradu za varstvo konkurence. Da bi bil kaos popoln, je paradržavna agencija za energijo nato povečala omrežnino bolj, kot ste pričakovali, direktor ELES-a pa objavil viške sredstev, ki mu jih je država nato vzela in namenila za ekološke investicije. Ker je povedal, da omrežnina postaja nepomemben vir, so jo naknadno znižali, vam pa naložili tudi znižanje cen elektrike. O tem smo imeli tudi polemiko v našem časopisu. Kako je s prijavo pred Uradom za varstvo konkurence in kdaj boste ceno resnično znižali nam, uporabnikom?
»Prav imate. Resnično je bil s temi cenami pravi kolobocija. Če smo se iz tega kaj naučili, je prav to, da ne bomo nikoli več objavili končne cene, pač pa le tisti del cene energije, ki je v naši pristojnosti. Kar zadeva prijavo, postopek še ni končan in v primeru, da bomo kaznovani, bomo cene spremenili, prepričan pa sem, da za več, kot je to bilo uveljavljeno doslej. Normalno je, da smo se ob le enem dobavitelju – Holdingu Slovenske elektrarne, netržnih cenah energije in znanih pritiskih o družbeni odgovornosti vsi distributerji zatekli k enotni podražitvi. Februarski sklep vlade z veljavnostjo od 1. januarja o znižanju cen zaradi znižanja omrežnine bomo uresničili pri prvem poračunu obračuna energije posameznikom.«
Imate morda kakšne nove načrte?
»Omenim lahko, da Elektro Gorenjska išče svoje poslovne priložnosti že tudi na drugih področjih. Velik in zelo zahteven projekt je uvajanje odčitavanja na daljavo, ki se ga po uspešnem pilotskem projektu v Žirovnici lotevamo skupaj z Iskraemecom. Čas, ki bo potreben za uvedbo tega sistema pri vseh uporabnikih, je odvisen od tega, kako uspešni bomo pri pridobivanju državnih in evropskih razvojnih sredstev, na katere računamo. Tu so še koncesije za ogrevanje z biomaso (npr. šola v Tržiču), zelo pomembni so projekti kogeneracije, investiramo v sončne elektrarne in na trgu bomo ponudili storitve telekomunikacij, saj imamo v sistemu, ki smo ga zgradili za svoje potrebe, še možnosti. Tudi zemljišča, ki so v naši lasti, želimo oplemenititi z energetsko varčno gradnjo za trg. Prepričani smo torej, da samo prodaja električne energije za prihodnost podjetja ne bo zadostna.«