Med dopustom v dom
V domovih starejših imajo nekaj postelj rezerviranih tudi za ljudi, ki so sicer v domači oskrbi, a poleti med dopusti svojcev potrebujejo domsko varstvo.
Kranj – Zmogljivosti za začasno namestitev lahko ponudijo tudi v gorenjskih domovih starostnikov. Med letom so te namenjene zlasti reševanju trenutnih potreb: če starejšega človeka na hitro odpustijo iz bolnišnice ali denimo po padcih in zlomih, ko ga zaradi spremenjenega zdravstvenega stanja svojci ne morejo negovati. Poleti pa po možnosti za začasno namestitev povprašujejo svojci, da si za kak teden ali dva privoščijo dopust, medtem pa gre na »dopust« v dom tudi starostnik, za katerega sicer skrbijo.
V Centru slepih, slabovidnih in starejših v Škofji Loki imajo začasni namestitvi namenjene tri postelje, eno med letom, dodatni dve pa poleti, je povedala direktorica Silva Košnjek. Povezani so tudi s centrom za socialno delo, da tam usmerijo svojce. »Začasna namestitev poleti traja običajno teden ali dva, najdlje pa mesec dni,« je dodala Košnjekova. Začasno namestitev zaračunavajo po običajnem ceniku, ki velja za redno namestitev. Svojci so zadovoljni s to možnostjo, nekateri pa možnost začasnega domskega varstva izkoristijo tudi v primerih, ko ima starostnik v domu že vlogo za stalno namestitev, a še ni sprejel končne odločitve.
Tudi v Domu dr. Janka Benedika v Radovljici imajo dve postelji pripravljeni za začasno namestitev. Slednja ni nič dražja kot običajna namestitev, povedo pa nam, da se je za sprejem v poletnem času treba prijaviti že nekaj mesecev prej, aprila ali marca. Zanimanje za »dopust« v domu starejših je tudi v Zavodu sv. Martina v Bohinju, kjer temu namenjajo tri postelje v domu, ki sicer sprejme 70 stanovalcev. »Možnost začasne namestitve ponujamo vse leto, a poleti je zanje največ zanimanja. Dom je odprt pet let in že kmalu smo uvedli začasno namestitev, ker so ljudje že takoj pokazali zanimanje,« je povedala Alenka Zorč, socialna delavka v zavodu. Kar nekaj je po njenih besedah »stalnih« starostnikov, ki prihajajo v poletnih tednih, nekateri samo za teden dni, drugi tudi za več. Tudi to poletje imajo zasedene vse »rezervne« postelje, z rezervacijami pa morajo ljudje pohiteti že spomladi. Tudi v bohinjskem domu cena ni višja glede na stalno nameščene stanovalce, odvisna je (kot tudi v drugih domovih) od standarda in od tipa oskrbe.
V Domu starejših občanov v Preddvoru nam povedo, da letos nimajo poletne namestitve, ker temeljito prenavljajo dom. Pač pa je možnost za začasno namestitev v domu v Naklem, ki prav tako sodi pod njihovo streho. Tam je za ta namen na razpolago šest postelj, trenutno so vse polne, oskrbni dan pa začasnega stanovalca stane enako kot stalnega.
Junija, julija, avgusta in septembra imajo tudi v Domu upokojencev Kranj ves čas zasedenih dodatnih sedem postelj, namenjenih začasni namestitvi. »Svojci jih že zgodaj rezervirajo, se pa včasih zgodi, da kdo odpove in v tem primeru še lahko koga sprejmemo. Za začasno namestitev je na voljo šest enoposteljnih in ena dvoposteljna soba,« pojasni direktorica Zvonka Hočevar. Da lahko v domu ustrežejo nenadnim potrebam po namestitvi, svojcem veliko pomeni. Ne moti jih niti dejstvo, da morajo za tovrstno namestitev odšteti za petino več, kot je siceršnja cena oskrbe. »Naše cene so še razmeroma nizke, če jih primerjamo s cenami zlasti novejših domov za starostnike. Tako tudi za 20 odstotkov dražja začasna namestitev ni moteča. Mi smo se za pribitek odločili, ker nam začasno varstvo poveča stroške,« je še dodala Zvonka Hočevar.