Tržič v glasbenih ritmih
Tržiškim ustvarjalcem tudi v poletnih mesecih ni dolgčas. Folklorna skupina Karavanke je gostovala v Estoniji, ansambel Zarja pa je v domačem kraju snemal videospot za valček Tržič.
Sobotni Tržni dan v Tržiču in z njim povezan vrvež v mestnem jedru so člani ansambla Zarja izkoristili za zaključno snemanje videospota za valček Tržič, ki je nekakšna hvalnica mestu. Večji del so ga posneli že pred mesecem dni na različnih lokacijah v Tržiču, zaključeni del pa so se odločili posneti skupaj z domačini, in sicer na Tržni dan, ko mesto zares zaživi. Videospot bo tako prikazoval tudi stari del mesta z glavno ulico, cerkvi sv. Andreja in sv. Jožefa, Kurnikovo hišo, Dovžanovo sotesko …, luč sveta pa naj bi ugledal konec meseca. Pesem Tržič je sicer nastala na pobudo tekstopisca Franca Ankersta in župana Boruta Sajovica, širši javnosti pa jo je tržiški ansambel predstavil v natečaju Razglednica Slovenije v oddaji Na zdravje.
Ansambel Zarja, ki ga sestavljajo Drago in Sonja Primožič ter Igor Soklič in Primož Urbanec, se že pripravlja tudi na praznovanje 20-letnice, ki jo bodo zaznamovali konec leta. Takrat načrtujejo večji koncert in izid nove zgoščenke. V dveh desetletjih se jim je nabralo več kot 40 lastnih skladb, med poslušalci so najbolj priljubljene Mlada Gorenjka, Na Kofcah, V objemu gora, Šparovni Gorenc, Dvojčka, Tržiška Bistrica, Jelendol, Tržič, Mamna peka … »Naše skladbe imajo svoj zven, saj je avtor mnogih melodij vodja ansambla Drago in ne kakšen znan glasbenik, ki piše za več ansamblov. Prepoznavne so tudi po gorenjskem narečju, ki ga naša pevka odlično izvede. Poleg tega smo eden redkih ansamblov v zasedbi tria s pevko in diatonično harmoniko,« pravijo člani ansambla.
Začetek julija pa je bil pester tudi za tržiško Folklorno skupino Karavanke. Njeni člani so namreč Slovenijo uspešno zastopali na 26. mednarodnem folklornem festivalu Baltica, ki je pod naslovom Vsaka ptica svojo pesem poje letos potekal v Estoniji. Poleg njih so se predstavile še skupine iz Litve, Latvije, Rusije, Bretanije, Italije in seveda Estonije. »Poustvarjanje ljudskega izročila in predstavljanje le-tega doma in v tujini je pomembna naloga vsake folklorne skupine. Tržičani smo se potrudili, da smo jo opravili kar najbolje, in da je bilo res tako, so nam z velikimi aplavzi potrdili obiskovalci, nad našim programom pa so bili navdušeni tudi organizatorji in člani drugih skupin. Predstavili smo gorenjske, štajerske in belokranjske plese ter s tem izpostavili tudi pestro kostumsko podobo teh pokrajin, značilno za 19. stoletje. Prav je, da po celem svetu poustvarjamo in ohranjamo kulturno dediščino, saj je to v današnjem času skoraj edino, po čemer se med seboj razlikujemo,« je poudarila predsednica in umetniška vodja društva Saša Meglič.