Reke in jezera so čisti
Glede na opravljene rezultate zadnjih meritev so gorenjske reke, Šobčev bajer in obe največji jezeri primerni za kopanje, kljub temu pa je treba biti previden, saj se razmere lahko hitro spremenijo.
Kranj – Poletna vročina marsikoga prepriča, da obišče katero od kopališč, mnogi pa se odločajo tudi za kopanje ob rekah in jezerih. Tako je tudi na Gorenjskem kar nekaj naravnih kopališč, kjer se zbirajo osvežitve željni kopalci, zato se zadnja leta odgovorni v nekaterih občinah redno odločajo za analize voda, kjer se kopa največje število ljudi. Ker je naročilo analize poleg okoljske in zdravstvene ozaveščenosti za občino tudi strošek, je teh občin na Gorenjskem malo, redno pa analizo naročajo v kranjski in škofjeloški občini.
»Čeprav za kopališča in lokacije, kjer se ljudje tradicionalno kopajo ob bregovih jezer, rek in bajerjev, ni zakonsko določenega spremljanja higienske kakovosti kopalne vode, imajo v vseh občinah možnost, da se odločijo za vzorčenje in analize. Zadnja leta se za to odločajo zgolj v kranjski in škofjeloški občini. Tudi v letošnji sezoni smo naročilo za dvakratni odvzem kopalne vode dobili iz MO Kranj za lokacije Save pri Surpernovi, Kokre pri Kosorepu in Čukov bajer, za enkraten odvzem pa smo dobili naročilo iz občine Škofja Loka in sicer za Soro v Retečah, Poljansko Soro na kopališču v Puštalu in Selško Soro v Podlubniku,« pravi vodja oddelka za higieno pri Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj Gregor Muri in pojasnjuje, da so vzorce vzeli sredi junija in ugotovili, da je na vseh omenjenih lokacijah v kranjski in škofjeloški občini kopalna voda skladna s priporočili IVZ.
Prav tako so pri Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj izvajalci državnega monitoringa oziroma vzorčenja kopalnih voda v Blejskem in Bohinjskem jezeru ter Šobčevem bajerju. Tudi tam v času kopalne sezone vzorčijo vsakih štirinajst dni, na vseh kopališčih pa so po zadnjih podatkih kopalne vode skladne s priporočili. »Lahko rečem, da so načeloma zadnja leta kopalne vode v skladu s priporočili Inštituta za varovanje zdravja na Gorenjskem ustrezne oziroma dovolj kakovostne za kopanje. Podobno je tudi v bazenih, kjer se je skrb za čistočo izboljšala. Seveda je težko zagotoviti, da bo voda, ki je bila čista prejšnji mesec, takšna vedno, saj je lahko onesnaženje zelo hitro, zato je kljub vsemu treba biti previden,« pravi Gregor Muri, saj je dejstvo, da bakterije pri pitju vode lahko hitro povzročijo različne okužbe, posebej še pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom.
Seveda moramo biti pri kopanju, pa naj gre za morje, bazene, jezera ali reke, še posebej pozorni, da v vodo ne skočimo razgreti in da se prepričamo o globini vode. »Sladka voda je v rekah navadno tudi tekoča, pojavljajo se vrtinci, zato je tudi bolj nevarna. V morju bakterije tudi slabše uspevajo, če pa se kje pojavijo, je tam morje že kar močno onesnaženo,« še pravi Gregor Muri in dodaja, da si je moč rezultate analiz ogledati tako na spletni strani Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj kot na spletni strani ARSO.