Malinov sok za lahek poletni skok

Maline na vse načine (2)

Čeravno drži kot pribito, da so maline najbolj koristne v presni obliki, se za hip malce spozabimo in pregrešimo. Pripravimo si kakšen slasten, osvežilen ali pa zgolj lepotilen pripravek iz za ene sramežljivih, za druge vročekrvnih, vsekakor pa mičnih poletnih lepotičk.

Kis

Za pripravo zdravilnega in osvežilnega malinovega kisa potrebujemo pol kilograma zrelih malin in liter vinskega kisa. Očiščene in oprane maline pretlačimo in prelijemo s kisom ter pustimo stati teden dni, nato jih precedimo in dobimo malinov kis. Za krepitev srca ali za osvežitev uživamo malinov kis skupaj z vodo – na žlico kisa dodamo 2 decilitra vode in žlico medu. V kulinariki pa slovi malinov kis, katerega priprava traja nekaj tednov. Menda je najboljši priprav­ljen po sledeči recepturi: steklenice, ki smo jih predhodno sterilizirali, napolnimo s 500 grami opranih in očiščenih malin. Steklenice nato do vrha napolnimo s 750 mililitri belega vinskega kisa in dobro zapremo. Kis naj vsaj dva tedna stroji na hladnem mestu, steklenice občasno močno pretresemo. Ko se kis navzame sadnega okusa in vonja, ga precedimo skozi gazo. V precejeno tekočino dodamo 50 gramov sladkorja in vse skupaj segrejemo. Na zmerni temperaturi kuhamo 5 do 10 minut. Kis skozi sito precedimo v sterilizirane steklenice. Steklenice tesno zapremo in spravimo na hladno mesto. Malinov kis je odličen kot preliv za lahke poletne solate s piščančjim mesom, za sadne solate ali za mariniranje rdeče pese.

Malinovec

Za malinovec lahko mirne duše rečemo, da je pijača naše mladosti. Osvežilen, slasten in tako lepo rdečkast – kot naročen za otroški okus. Maline operemo in dobro odcedimo, odstranimo črve in morebitne druge žuželke. Količina malin in sladkorja naj bi bila enaka. Maline skupaj s sladkorjem stresemo v lonec in postopoma segrevamo do vretja. Vmes večkrat premešamo. Kuhamo nekaj minut, da se sladkor raztopi, maline pa razpustijo. Zmes precedimo čez cedilo ali gazo. Precejen malinovec nalijemo v čiste steklenice, ki jih dobro zamašimo in shranimo. Malinov sirup ob uporabi razredčimo z vodo in postrežemo v vrču ali kozarcu, lahko ga okrasimo tudi z vejico ali listom mete.

Pena in sorbet

Malinova pena je odlična poletna sladica, s katero boste navdušili svoje domače in goste, ki si bodo obliznili vse prste. Za njeno izdelavo potrebujemo približno 250 mililitrov svežih ali zamrznjenih malin, suhe datlje in zgolj en jajčni beljak. Najprej si iz datljev pripravimo pire: operemo jih pod vodo in namočimo čez noč, zjutraj jih precedimo in spasiramo s paličnim mešalnikom. Tudi sirupa, ki nam je ostal od namočenih mandljev, ne zavržemo. Maline, datljev pire in nekaj žlic dat­ljevega sirupa ter beljak stepemo z električnim mešalnikom v trdo peno. Okrasimo jo s kakšno svežo malino in postrežemo samostojno, s sadno solato ali pecivom. No, če dobljeno peno pokrijemo in za nekaj ur postavimo v zamrzovalnik, dobimo za marsikoga najboljše poletno osvežilno živilo – malinov sorbet. Vsake četrt ure vzemimo posodico iz zamrzovalnika in peno temeljito premešajmo z metlico za stepanje, da ohrani rahlost.

Sladoled

Proti koncu ponudimo še z najbolj mikavnim poletnim izdelkom, a tokrat povsem naravnim, brez aditivov. Potrebujemo skodelico svežih malin, malce naribane ingverjeve korenine, sojin jogurt, sojino ali kakšno drugo »bio« mleko in javorjev sirup. Sestavine preprosto zmešamo s paličnim mešalnikom in zamrznemo. V slastnem okusu domačega malinovega sladoleda se boste topili skupaj z njim.

Maska

No, čisto za konec pa poskrbimo še za lepoto, ki je poleti še posebej izpostavljena. Da bo naša koža napeta in nahranjena, vlažna in s čim manj gubic, si pripravimo malinovo masko: pest svežih malin zmečkamo in dve žlici te zmesi dobro zmešamo z dvema žlicama svežega polnomastnega mleka ali jogurta in dvema kap­ljicama eteričnega olja krvomočnice, če jo imamo pri roki. Vse skupaj nanesemo na obraz in pustimo delovati 20 minut, nato speremo in kožo nežno osvežimo z rožno vodo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / četrtek, 11. julij 2019 / 21:59

Dobrodošlica vodji pasijona

V soboto so v kapucinskem samostanu v Škofji Loki pripravili srečanje, na katerem so spoznali Jakoba Vrhovca, novo imenovanega vodjo Škofjeloškega pasijona 2021, in mu izrekli dobrodošlico.

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 2. marec 2008 / 07:00

Praznovali ob bograču in klobasi

Krajani Tenetiš so ob koncu mediacije in podpisu poravnave glede odlagališča pripravili veliko praznovanje kar pred smetiščem.

Splošno / nedelja, 2. marec 2008 / 07:00

Naveza za vrhove prihodnosti

O projektu izgradnje Slovenskega planinskega muzeja v Mojstrani smo se pogovarjali z vodjo projekta Mirom Erženom.

Kranjska Gora / nedelja, 2. marec 2008 / 07:00

Štirje dnevi poletov v Planici

Od 13. do 16. marca bo v Planici znova finale letošnjega svetovnega pokala v poletih, slovenski športni praznik pa bo spremljala tudi vrsta zabavnih prireditev.

Splošno / nedelja, 2. marec 2008 / 07:00

Prihajajo najboljši smučarji sveta

Na poligonu v Podkorenu bo 8. in 9. marca 47. Pokal Vitranc.

Splošno / nedelja, 2. marec 2008 / 07:00

Rajanje s smučarskimi legendami

Letos je bilo tekmovanje smučarskih legend v Kranjski Gori oziroma Ski Legends Hit Challenga (by Jure Košir) na pustno soboto, ki je bila žal deževna, v večernih urah pa je dež prešel v sneg. Zmagala...