Gasilstvo spodbudil požar
Prostovoljno gasilsko društvo Voklo so vaščani ustanovili leta 1923 po požaru Pri Matičku.
Voklo – Prostovoljno gasilsko društvo Voklo letos praznuje 90-letnico delovanja. V počastitev visokega jubileja so pred tednom dni izpeljali sektorsko vajo gašenja požara na stanovanjskem objektu, na kateri so poleg domačih gasilcev sodelovala tudi prostovoljna gasilska društva iz Šenčurja, Vogelj, Trboj, Prebačevega-Hrastja in pobratenega društva Smlednik. Glavna prireditev je potekala prejšnjo nedeljo, ko se je skozi vas vila gasilska parada, v kateri je sodelovalo sedemnajst društev iz gasilskih zvez Kokra, Mestne občine Kranj, Cerklje in Medvode. Ob tej priložnost je sedem voklanskih gasilcev prejelo priznanje Gasilske zveze Slovenije, predsednik društva Bojan Maček pa je iz rok podpredsednika GZS Jožeta Derlinka prevzel tudi zlato plaketo, ki jo je GZS ob 90-letnici delovanja podelilo PGD Voklo.
Gasilstvo je v Voklem v organizirani obliki zaživelo po velikem požaru Pri Matičku leta 1923. Sedemnajst vaščanov je tako 22. avgusta tega leta ustanovilo PGD Voklo. Takoj so se začeli učiti gasilskih veščin in nabavljati potrebno opremo, med drugim leta 1925 tudi takrat moderno ročno brizgalno. Prvi gasilski dom so zgradili leta 1932. Po drugi svetovni vojni, ki je pustila posledice tudi v vaški gasilski organizaciji, so leta 1953 nabavili prvo motorno črpalko, leta 1970 pa prvo gasilsko vozilo IMV in novo črpalko Rosenbauer, ki jim služi še danes. Današnji gasilski dom, v katerem je tudi vaška trgovina, so začeli graditi leta 1979, tri leta kasneje so tako namenu predali novo orodišče, sčasoma pa dom dokončno uredili. Gasilsko opremo so še naprej posodabljali vse do danes. Leta 2002 so tako pridobili kombinirano vozilo MAN z visokotlačno črpalko in rezervoarjem za 2500 litrov vode, sto litrov penila in ostalo potrebo, ki omogoča gašenje po sodobnih standardih. V zadnjem desetletju so svoj dom temeljito obnovili, letos so obnovili še fasado.
Kot je povedal predsednik društva Bojan Maček, so v devetdesetih letih izvedli vrsto intervencij, največji pa sta bili ob požarih Pri Šimnovih leta 1980 in Pri Žerovc leta 2004. Stalno je naraščalo tudi članstvo; pred drugo svetovno vojno so tako imeli 33 aktivnih članov, danes pa imajo 150 članov, med njimi 60 operativnih.