Črna detelja za svetlo prihodnost (2)
Muhasto deževno vreme nam te dni onemogoča dostojno nabiranje zdravilnih rastlin. No, kljub temu vam je morebiti le uspelo nabrali in posušiti kakšno pest sreče- in zdravjenosnih črnih deteljic, iz katerih bomo danes pripravili odličen čaj in še kaj. Če z deteljico še niste imeli sreče, ne obupajte – na srečo jo bomo lahko nabirali še skozi celo poletje …
Popolnoma razcvetena glavičasta socvetja lahko nabiramo vse poletje. Pazimo, da je v socvetju čim manj rjavih, že odcvetelih cvetov. Za nabiranje so najboljše pozne dopoldanske ure v suhem toplem vremenu. Nabrana socvetja posušimo čim hitreje, da ne izgubijo lepe rdeče barve.
Blag in nežen čaj
Čaj črne detelje (Trifolium pratense) navadno pripravimo kot poparek: dve čajni žlički posušenih in zdrobljenih socvetij prelijemo z vrelo vodo in pustimo stati 5 do 10 minut, nato precedimo. Topel napitek, ki nas navduši z nežnim cvetličnim vonjem in prijetno blagim okusom, pijemo trikrat na dan, najbolje, da to storimo po glavnih obrokih. Blagodejen bo predvsem pri boleznih, povezanih z vnetji, pri težavah v menopavzi, očistil nam bo kri in pomagal razstrupljati telo. Spodbujal bo izločanje žolča in urina ter pospeševal prebavo. Poleg tega bo zmanjšal krče in napetost v mišicah ter lajšal izkašljevanje pri bronhitisu in oslovskem kašlju, blažil vneto žrelo in razjede v ustih. Čaj črne detelje naj bi zaradi estrogenega učinka povečeval tudi plodnost. Pomagal naj bi še pri glivičnih obolenjih, kožnih boleznih, ekcemih, luskavici, še posebej pri otrocih. Nekateri pripravljajo čaj tudi iz listov črne detelje: dve žlički posušenih listov prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati 10 minut, nato precedimo. No, drugi spet v čaju zmešajo kar oboje: posušena socvetja in liste.
Tinktura in kapljice
V ljudskem zdravilstvu pripravljajo iz črne detelje tudi tinkturo. Nekateri jo pripravijo po sledečem receptu: 20 gramov posušenih in zdrobljenih socvetij črne detelje namočijo v 100 mililitrov 40-odstotnega domačega žganja. Jemljemo trikrat na dan po 15 do 20 kapljic. Kapljice se uporabljajo za lajšanje težav v meni in pri »prezakisanosti« telesa. Bile naj bi tudi dober dodatek za vse, ki ne uživajo mesa, saj z njihovo pomočjo pridobijo vitamin B12, ki ga telo nujno potrebuje.
Poletni cvetlični napitek in solata
Dve pesti svežih deteljnih cvetov za več ur namočimo v jabolčni sok, nato sok precedimo, vanj kanemo nekaj poštenih kapljic limone in vse skupaj razredčimo s hladno mineralno vodo in postrežemo. Vi in vaši gostje boste navdušeni nad okusnostjo in izvirnostjo napitka. Slednji bo še okusnejši, če skupaj z deteljnimi cvetovi namočimo še cvetove prave lakote, črnega bezga, melise ali kake druge vam ljube rastlinice. Mladi listi in cvetovi črne detelje se obnesejo tudi za solate, predvsem divje z dodatkom toplega krompirja.
Kot prehransko dopolnilo
Kdor nima možnosti ali veselja, da bi črno deteljo nabral na bližnjih travnikih ali ob poteh, jo lahko kupi v lekarni ali specializirani trgovini. Prehranska dopolnila iz črne detelje se uporabljajo kot dodatek k prehrani v obliki kapsul, v vodno-alkoholnih izvlečkih z vsebnostjo izoflavonoidov, ki so podobni estrogenu, ki ga proizvaja naše telo. Slednji so v pomoč zlasti pri menopavzi in njenih simptomih.
Previdnost ne bo odveč
Pripravkov iz črne detelje iz previdnosti ne uživamo v nosečnosti ali v času dojenja, ker ustreznih znanstvenih izsledkov še ni. Tudi pri estrogensko odvisnem raku, to je raku na dojki ali maternici, uživanje pripravkov iz črne detelje ni priporočljivo. Če uživate hormonske pripravke, tudi kontracepcijska sredstva, se o sočasnem uživanju cvetov črne detelje posvetujte s svojim zdravnikom.