Rok Primožič

Škofjeločan na čelu evropskih študentov

Na zasedanju Evropske zveze študentov (ESU) konec aprila v Budimpešti so za novega predsednika izvolili Škofjeločana Roka Primožiča. Enoletni mandat bo nastopil v začetku julija.

S kakšnimi občutki ste sprejeli to funkcijo in kdo vas je predlagal?
»Postati predsednik organizacije, ki zastopa več kot 13,5 milijona študentov iz 39 evropskih držav, je seveda velika čast. Hkrati pa je to tudi precejšnja odgovornost, saj položaj študentov ta čas ni najboljši in bo treba veliko delati, da se bodo trendi obrnili v pravo smer. Za položaj predsednika me je nominirala Študentska organizacija Slovenije, dobil pa sem skoraj soglasno podporo vseh 47 organizacij, ki so članice ESU.«

Čemu boste v času vašega enoletnega mandata posvetili največjo pozornost in katere naloge ste si zastavili za prednostne?
»Največ pozornosti bomo vsekakor usmerili v financiranje visokega šolstva ter v prizadevanje za ohranitev oziroma povečanje javnih sredstev, ki so namenjena visokemu šolstvu. Precej pozornosti posvečamo tudi socialni razsežnosti visokega šolstva, saj je naša osnovna usmeritev dostopno in kakovostno visoko šolstvo. V ESU smo zelo dejavni pri pripravi predlogov za ukrepe, ki bi izboljšali dostopnost, še posebej za skupine, ki ta čas niso zastopane v zadostni meri, kot so recimo mladi iz družin s slabšim socialno ekonomskim položajem, manjšine in podobno. Na področju političnih procesov se bomo v prihodnjem letu osredotočili na volitve v Evropski parlament, pri čemer bo ESU aktivno sodeloval, saj ima Evropska unija vedno več vpliva na visoko šolstvo. Prizadevali si bomo, da bodo kandidati za evropske poslance v svoje programe vključili tudi svoje poglede na visoko šolstvo. Kot že zadnjih 14 let pa smo zelo aktivni tudi v skupini, ki skrbi za spremljanje bolonjskega procesa in veliko moči smo že in še bomo vložili v to, da bodo države pravilno izpeljale ukrepe, h katerim so se zavezale ob podpisu bolonjske deklaracije, da bodo cilji tega procesa skladni s študentskimi zahtevami, ne pa uporabljeni za nadaljnjo instrumentalizacijo visokega šolstva. Poleg že omenjenega so prioritetna področja ESU v tem mandatu še zagotavljanje kakovosti visokega šolstva ter internacionalizacija in mobilnost.«

Kako v času sedanje gospodarske krize ocenjujete položaj študentov in kaj bi bilo mogoče storiti, da bi se njihov položaj izboljšal?
»Položaj študentov se je v zadnjih petih letih v večini evropskih držav precej poslabšal in podatki ta čas žal ne kažejo znakov izboljšanja. Rezi v javne proračune in varčevalni ukrepi so precej prizadeli tudi financiranje visokega šolstva, zaradi česar se poslabšuje tako položaj študentov kot tudi univerz. Enostavne rešitve za sedanjo situacijo ni, je pa pomembno, da se vlade po Evropi začnejo zavedati pomembnosti visokega šolstva in to področje postavijo za prioriteto. Visoko šolstvo mora ostati javno dobro in države morajo prevzeti odgovornost za njegovo financiranje. Predstavniki evropskih držav vedno omenjajo visoko šolstvo kot pomembno za izhod iz krize, a važno je, da morajo tej retoriki slediti tudi ukrepi in da v proračunih povečajo sredstva za to področje.«

V Sloveniji se še naprej zmanjšujejo sredstva za javne univerze – kako bo to po vašem vplivalo na kakovost in dostopnost študija?
»Slovenija že tako ne sodi med tiste evropske države, ki bi za visoko šolstvo namenjala veliko sredstev, krčenje sredstev pa to stanje še poslabšuje. To bo vsekakor imelo negativen vpliv tako na dostopnost kot kakovost visokega šolstva in vprašanje je, na kateri točki bo to varčevanje prišlo do meje, ko univerze ne bodo več mogle izvajati svojih programov – če je nismo že prestopili. Najbolj problematično je, da bodo vse posledice tega varčevanja vidne šele na dolgi rok, kar ima lahko zelo slab vpliv na prihodnost Slovenije in njeno uspešnost.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / nedelja, 8. julij 2012 / 07:00

Pred letom se poučite o pravicah

Za letalske potnike je najpomembnejše, da poznajo svoje pravice, ko je let odpovedan, ima zamudo in ko prevoznik zavrne vkrcanje na letalo.

Objavljeno na isti dan


Mularija / četrtek, 10. junij 2021 / 15:48

Ustvarjanje z reciklažnim materialom

Na vrtu hiše Krice krace se je vsako soboto od 11. ure do 12.30 znova mogoče pridružiti ustvarjalnim delavnicam Eko pod zeleno smreko pod mentorstvom Natalije Herlec. Pri ustvarjanju v največji mer...

Kronika / četrtek, 10. junij 2021 / 15:48

Vozil po reševalnem pasu

Kranj – Gorenjski prometni policisti so v soboto obravnavali voznika, ki je vozil po reševalnem pasu, ki so ga vozniki naredili zaradi zastoja na avtocesti. Proti vozniku poteka prekrškovni postope...

Medvode / četrtek, 10. junij 2021 / 15:48

Še letos v načrtu celovita prenova ceste

Meja – V sklopu vzdrževalnih del so bila pred kratkim na regionalni cesti od Jeprce proti Laboram, na območju vasi Meja, izvedena popravila vozišča. Kot so pojasnili na Direkciji RS za infrastruktu...

Kranj / četrtek, 10. junij 2021 / 15:46

Iščejo lokalne pridelovalce

Kranj – Mestna občina Kranj (MOK) je pred dnevi na portalu javnih naročil in svoji spletni strani objavila skupno naročilo dvanajstih javnih zavodov, preko katerega želi pridobiti lokalno pridelana...

Zanimivosti / četrtek, 10. junij 2021 / 15:33

Recite živjo in podarite kavo

Med 1. in 6. junijem je tudi v Sloveniji potekala pobuda z naslovom Recite živjo, katere cilj je bil z majhnim prijaznim dejanjem omiliti posledice v pandemičnem letu izgubljenih družabnih trenutkov.